ZonaShqiptare.co.nr
Naim Frashri 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Naim Frashri EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Naim Frashri EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Naim Frashri EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Naim Frashri EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Naim Frashri EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Naim Frashri EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Naim Frashri EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Naim Frashri EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Naim Frashri EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Naim Frashri EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Naim Frashri EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Naim Frashri EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Naim Frashri EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Naim Frashri EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Naim Frashri EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Naim Frashri EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Naim Frashri EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Naim Frashri EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Naim Frashri EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Naim Frashri EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Naim Frashri EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Naim Frashri EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Naim Frashri EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Naim Frashri EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Naim Frashri EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Naim Frashri EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Naim Frashri EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Naim Frashri EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Naim Frashri EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Naim Frashri EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
DeViL (367)
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
Amarda (324)
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
Android (127)
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
The Game (120)
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
FoX (33)
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
GT (22)
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
DeViL
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
PLUTO
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
Amarda
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
FoX
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
Star Girl
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
The Game
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
GT
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
Napoleon
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 
vini_on
Naim Frashri I_vote_lcapNaim Frashri I_voting_barNaim Frashri I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Naim Frashri I_vote_lcap19%Naim Frashri I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Naim Frashri I_vote_lcap4%Naim Frashri I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Naim Frashri I_vote_lcap11%Naim Frashri I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Naim Frashri I_vote_lcap21%Naim Frashri I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Naim Frashri I_vote_lcap10%Naim Frashri I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Naim Frashri I_vote_lcap6%Naim Frashri I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Naim Frashri I_vote_lcap2%Naim Frashri I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Naim Frashri I_vote_lcap2%Naim Frashri I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Naim Frashri I_vote_lcap21%Naim Frashri I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Naim Frashri I_vote_lcap4%Naim Frashri I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Letersia » Naim Frashri

Naim Frashri

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Naim Frashri Empty Naim Frashri prej Mon Oct 17, 2011 9:45 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Naim Frashëri lindi më 25 maj 1846 në Frashër të Përmetit; vdiq më 20 tetor 1900 në lagjen Erenqoj të Stambollit, ku edhe u varros. Rridhte nga një nga dinastitë që dalin nga Dera e madhe Frashëri, ajo e Dakollarëve ose e Dulellarëve. Eshtrat e tij janë sjellë në Shqipëri. Ishte poeti më i madh i rilindjes kombëtare shqiptare, atdhetar, mendimtar dhe veprimtar i shquar i arsimit e i kulturës shqiptare.

Jeta

Në vendlindje bëri mësimet fillore dhe nisi të mësonte persishten pranë teqesë bektashiane. Më 1865 familja u shpërngul në Janinë, ku bashkë me vëllanë më të vogël Samiun, mbaroi gjimnazin grek "Zosimea" (1869).

Me vonë punoi pak muaj në Stamboll, si nëpunës i vogël në zyrën e shtypit (1870), po iu shfaq tuberkulozi dhe u kthye në vendlindje për klimë të mirë. Në fillim ishte nëpunës të dhjetash në Berat e më pas i doganës në Sarandë (1872-1877). Në këtë periudhë Naim Frashëri bëri prova të vjershërimit shqip, nën ndikimin e bejtexhinjve e u dha pas vjershërimit persisht, me sukses, duke botuar më vonë edhe një përmbledhje lirikash Tejhyjylat (Ëndërrimet, 1885). Nën ndikimin e ngjarjeve historike, sidomos të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, njëri nga udhëheqësit e së cilës ishte Abdyli, vëllai i tij më i madh, dhe të veprimtarisë kulturore patriotike të Shoqërisë së Stambollit, në krye të së cilës ishte Samiu, Naim Frashëri braktisi vjershërimin persisht dhe iu kushtua letërsisë shqiptare. Poema e tij e parë e re ishte Shqipëria (1880, botuar më 1897), që entuziazmoi patriotët shqiptarë. Në Stamboll Naim Frashëri ka qenë ndër botuesit kryesorë të revistës "Drita", më pas "Dituria" (1884-1885), ku u botuan shumë vjersha të tij, proza e vargje për shkollat e para shqipe që do të hapeshin, disa shqipërime të shkrimtarit. Ai shërbente si anëtar i Komisionit të Botimeve pranë Ministrisë së Arsimit, më pas si kryetar.

Krijimtaria

Më 1886 Naim Frashëri botoi poemën e tij të famshme Bagëti e Bujqësi, atë greqisht Dëshira e vërtetë e shqiptarëve (O alithis pothos ton Alvanon) dhe katër libra për shkollat: "Vjersha për mësonjtoret e para", "E këndimit të çunavet këndonjëtoreja", (në dy vëllime, me poezi, lexime të ndryshme, njohuri të para shkencore humanitare), si dhe një "Histori të përgjithshme". Më 1888 vijoi me "Dituritë" (ribotuar më 1895 me titullin "Gjithësia", - shkenca të natyrës). Më 1890 doli përmbledhja e lirikave Lulet e verës, pastaj "Mësimet" (proza patriotike dhe të moralit) dhe Fjala flutarake (vjersha) më 1894, së fundi më 1898 poema e madhe epike Historia e Skënderbeut dhe poema fetare Qerbelaja etj.

Naim Frashëri u shqua për lirikën e tij patriotike me temë aktuale (vjershat "Gjuha shqipe", "Korçës" 1887, etj.), u këndoi me pasion të rrallë mallit dhe bukurive të atdheut ("Bagëti e bujqësia") dhe bëri thirrje të fuqishme për çlirimin e tij (krijime të ndryshme, "Dëshira e vërtetë e shqiptarëve"), si dhe për begatimin e vendit dhe një të ardhme demokratike të tij. Ai i këndoi natyrës, dashurisë (poema "Bukuria", një ndër kryesoret e tij, 1890), miqësisë, jetës intime (me brengën për të afërmit që bori). Poema "Historia e Skënderbeut"qe një kurorëzim i veprës së tij, "testamenti i tij politik e poetik", me grishje të hapëta për çlirim nga Turqia është shkruar sipas traditës së madhe barletiane. Në poemat epike ai u ndikua nga historitë e vjershëruara të Lindjes dhe nga bejtexhinjtë frashëriotë, po duke iu kundërvënë këtyre me shqipen e kulluar apo me shkarkirnin e dogmës fetare (në "Qerbelaja" dhe në veprat e tjera, që i hartoi për afrimin e elementit besimtar në lëvizjen kombëtare).

Naim Frashëri u shqua edhe për poezinë meditative, nisi në shqipet poezinë filozofike (vjersha "Perëndia" 1890). Shkroi dhe proza për të vegjlit dhe bëri disa përshtatje mjeshtërore fabulash të La Fontenit. Botëkuptimi i Naimit ishte në thelb panteist e idealist. Me admirimin e madh që kishte për racionalizimin e Dekartit dhe si pasues i shquar i iluministëve francezë Volter, Ruso, etj., me besimin e plotë në shkencat dhe në rolin e tyre revolucionar në shoqëri (pranimi i teorisë Kant-Laplas dhe i darvinizmit, që i propagandoi me guxim të madh për kohën), me demokratizimin e tij dhe antimonarkizmin, besimin në aftësitë e pashtershme të popullit të vet për të qëndruar, për t'u çliruar, për të vajtur përpara me hov, Naim Frashëri u bë një veprimtar revolucionar në tërë fushat, si shkrimtar, njeri i mendimit, njeri politik. E gjithë veprimtaria e tij letrare dhe kulturore ishte e lidhur ngushtë me çlirimin dhe përparimin e vendit, me çlirimin shpirtëror dhe ndriçimin e masave të popullit. Ai kishte besim të plotë në aftësinë e mendjes për të njohur realitetin e për të vënë në shërbim të njeriut njohjen e ligjeve të botës. Kërkonte arsimim për të gjithë, emancipimin e gruas, qeverisjen demokratike, të vendit (një "demokraci prej pleqet", pra të një ngjyre shqiptare), ngrinte lart vetitë e karakterit të shqiptarëve (besën, trimërinë, bujarinë), traditat kombëtare që nga lashtësia pelazgjike. Bënte thirrje për miqësi me fqinjtë në kushtet e respektit reciprok, shpallte dashurinë në gjithë popujt e racat, ngrihej me forcë kundër Megali Idesë e pansllavizmit, duke admiruar vetitë dhe kulturën e popujve të tjerë (poezinë përparimtare lindore, atë greke, latine, rilindjen evropiane, romantizmin evropian, prej të cilave dhe u ndikua).

Naim Frashëri luajti, përkrah Samiut e pas Kristoforidhit, një rol themelor për shqipen e re letrare, të cilën e shkroi me një pasuri të veçantë fjalori e sidomos frazeologjike, duke u mbështetur kryesisht në gjuhën e popullit, e shkroi të pastër dhe bëri një punë të dukshme për pasurimin e saj, duke e ngritur atë në lartësinë e një gjuhe arti të zhvilluar dhe kulture.

Ndikimi i Naim Frashrit, me gjallje të shkrimtarit dhe pas vdekjes, jo vetëm te shkrimtarët shqiptarë të kohës, por edhe të periudhës së mëvonshme, ishte i madh. Pas Çlirimit u vunë në pah dhe u çmuan gjerësisht meritat dhe vlerat e punës dhe të krijimtarisë së tij, përmes studimesh të ndryshme. Ribotimet e veprave të tij janë të shumta; përveç tyre janë bërë edhe disa botime kritike shkencore të veprave të Naimit. Emrin e Naim Frashërti e mbajnë shkolla dhe institucione të ndryshme. Për merita kulturore në Shqipërinë jepet urdhri që mban emrin e poetit kombëtar.Tituj të veprave
Tejhyjylat (Ëndërrimet, 1885)
Shqipëria (1880, botuar më 1897)
Bagëti e Bujqësi [1], 1886
Dëshira e vërtetë e shqiptarëve (O alithis pothos ton Alvanon)
Vjersha për mësonjtoret e para
E këndimit të çunavet këndonjëtoreja, (në dy vëllime, me poezi, lexime të ndryshme, njohuri të para shkencore humanitare)
Histori të përgjithshme
Lulet e verës, 1890
Mësimet, (proza patriotike dhe të moralit)
Fjala flutarake, (vjersha) 1894
Historia e Skënderbeut, (poemë epike) 1898
Qerbelaja (poemë fetare)
Perëndia, 1890
Fjalët e Qiririt (publikuar për herë të parë në numrin e parë të rrevistë "Drita")

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions