ZonaShqiptare.co.nr
Sami Frashri 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Sami Frashri EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Sami Frashri EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Sami Frashri EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Sami Frashri EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Sami Frashri EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Sami Frashri EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Sami Frashri EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Sami Frashri EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Sami Frashri EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Sami Frashri EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Sami Frashri EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Sami Frashri EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Sami Frashri EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Sami Frashri EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Sami Frashri EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Sami Frashri EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Sami Frashri EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Sami Frashri EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Sami Frashri EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Sami Frashri EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Sami Frashri EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Sami Frashri EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Sami Frashri EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Sami Frashri EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Sami Frashri EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Sami Frashri EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Sami Frashri EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Sami Frashri EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Sami Frashri EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Sami Frashri EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
DeViL (367)
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
Amarda (324)
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
Android (127)
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
The Game (120)
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
FoX (33)
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
GT (22)
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
DeViL
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
PLUTO
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
Amarda
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
FoX
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
Star Girl
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
The Game
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
GT
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
Napoleon
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 
vini_on
Sami Frashri I_vote_lcapSami Frashri I_voting_barSami Frashri I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Sami Frashri I_vote_lcap19%Sami Frashri I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Sami Frashri I_vote_lcap4%Sami Frashri I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Sami Frashri I_vote_lcap11%Sami Frashri I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Sami Frashri I_vote_lcap21%Sami Frashri I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Sami Frashri I_vote_lcap10%Sami Frashri I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Sami Frashri I_vote_lcap6%Sami Frashri I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Sami Frashri I_vote_lcap2%Sami Frashri I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Sami Frashri I_vote_lcap2%Sami Frashri I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Sami Frashri I_vote_lcap21%Sami Frashri I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Sami Frashri I_vote_lcap4%Sami Frashri I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Letersia » Sami Frashri

Sami Frashri

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Sami Frashri Empty Sami Frashri prej Mon Oct 17, 2011 9:44 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Sami Frashëri (Sami Bej Frashëri) (1 qershor, 1850, Frashër, Shqipëri – 18 qershor, 1904) Rilindës i shquar, ideologu kryesor i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, dijetar i madh, shkrimtar dhe publicist. Në literaturën e huaj është njohur me emrin Shemseddin Sami.
Biografia

Lindi në Frashër të Përmetit më 1 qershor 1850. Ishte një nga djemtë e Halit bej Dakollarit, nga Dera e madhe Frashëri. Mësimet e para i mori në fshatin e lindjes. Më 1865 së bashku me pesë vëllezërit e tij dhe dy motrat u vendos në Janinë. Këtu së bashku me Naimin, Sami Frashëri kreu shkollën e mesme greke "Zosimea", ku përveç kulturës së përgjithshme, përvetësoi krahas greqishtes së re e të vjetër edhe gjuhën latine si dhe gjuhën frënge dhe atë italiane. Në Tetovë, nga Mahmut Efendiu (Kalkendelenli Mahmut Efendi), mësoi arabisht, persisht dhe turqisht[1].

Më 1872 u vendos në Stamboll ku zhvilloi një veprimtari të gjerë patriotike për çlirimin dhe bashkimin kombëtar të popullit shqiptar dhe bashkëpunoi me përfaqësuesit më përparimtarë të lëvizjes demokratike-borgjeze turke. Ishte një ndër organizatorët kryesorë të "Komitetit Qendror për mbrojtjen e të drejtave të kombësisë shqiptare" dhe me themelimin e "Shoqërisë së të shtypurit me shkronja shqip" (1879) u zgjodh kryetar i saj.

Sami Frashëri me gruan e tij Eminenë

Sami Frashëri drejtoi revistat e para në gjuhën shqipe "Drita" dhe pastaj "Dituria" (Stamboll, 1884-85) ku shkroi një varg artikujsh. Për nevojat e shkollës shqipe hartoi librat "Abetare e gjuhës shqipe" (1886), "Shkronjtore e gjuhës shqipe" (gramatika, 1886) dhe "Shkronjë" (Gjeografia, 1888) në gjuhën shqipe. Nga veprat më të shquara të këtij mendimtari të shquar, patriot, demokrat dhe iluminist është "Shqipëria ç'ka qenë, ç'është e ç'do të bëhet", botuar më 1899 pa emër autori në Bukuresht. Ky traktat u bë manifesti i Rilindjes Kombëtare Shqiptare, vepra që sintetizoi programin e lëvizjes, strategjinë dhe taktikën e saj. Në të u shprehën idealet demokratike të zhvillimit politik e shoqëror të vendit, të zhvillimit të arsimit, të kulturës e të shkencës. Sami Frashëri hartoi dhe një fjalor të gjuhës shqipe që mbeti i pabotuar, ai la gjithashtu në dorëshkrim një përmbledhje këngësh popullore shqiptare.

Çështjen shqiptare Sami Frashëri e mbrojti edhe në organet e ndryshme të shtypit që drejtoi sidomos në gazetën turke "Terxhuman-i Shark". Sami Frashëri është autor i 57 veprave në gjuhën shqipe, turke dhe arabe duke përfshirë këtu edhe revistat e gazetat që i drejtoi duke botuar vetë në to. Çështjen shqiptare dhe historinë e popullit shqiptar Sami Frashëri i trajton edhe në veprat në gjuhën turke e sidomos në artikujt e botuar në shtypin e kohës, si edhe në veprat letrare me motive nga jeta shqiptare. Si dijetar i madh Sami Frashëri dha kontributin e tij të vyer në disa fusha të shkencës ku u dallua si përfaqësues i mendimit të përparuar materialist, jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për vendet e Lindjes. Është autor i fjalorit normativ të gjuhës turke (Kamus-i türki, 1901) i cili ruan vlerën e vet të madhe edhe në ditët e sotme. Fjalori "Kamus-i türki"përmban mbi 40 mijë fjalë e shprehje gjuhësore dhe është pajisur me një parathënie të gjatë të shkruar nga vetë Samiu ku parashtron parimet e tij mbi fjalorin e një gjuhe letrare. Samiu është edhe autor i disa fjalorëve dygjuhësh frëngjisht-turqisht (Kamus-i fransevi, 1882); turqisht-frëngjisht (Kamus-i fransevi, 1885); arabisht-turqisht (Kamus-i arabi). Vepra madhore e Sami Frashëri në gjuhën turke është Enciklopedia e tij "Kamus-ul alâm" (1900) në 6 vëllime, ku

Samiu u jep një vend të dukshëm botës shqiptare, figurave të rëndësishme që ka nxjerrë populli shqiptar gjatë historisë së tij. Në enciklopedinë e Samiut gjenden njoftime për institucionet shtetërore, arsimore, fetare etj., si edhe të dhëna gjeografike jo vetëm për qytetet dhe qendrat administrative më të rëndësishme të Shqipërisë, por edhe për fshatrat më të njohura. Si shkrimtar Sami Frashëri shkroi në gjuhën turke drama e romane. Vepra më e rëndësishme tregimtare Sami Frashëri "Besa", e botuar më 1875 (?) e ka marrë subjektin nga jeta shqiptare. Ajo u shfaq në teatrin perandorak në Stamboll më 1874 (?), një vit para se të botohej.

Për popullarizimin e dijeve shkencore shkroj disa libra dhe broshura, të ciat i përmblodhi në "Bibliotekën e xhepit", hartoi tekste të ndryshme, botoi antologji me pjesë të zgjedhura nga letërsia botërore dhe kryesisht orientale, ai la në dorëshkrim 11 vepra kryesisht nga fusha e gjuhësisë dhe e letërsisë. Sami Frashëri ishte edhe një gazetar i talentuar. Ai ka bashkëpunuar me shkrime dhe ka qenë redaktor dhe kryeredaktor në disa gazeta si pshm.: "Sabah" ("Mëngjezi" 1876), ku për një kohë ishte kryeredaktor, "Hafta" ("Java") etj.

Në punën krijuese të Sami Frashëri një vend të rëndësishëm zënë edhe përkthimet, e kryesisht ato nga frëngjishtja. Ai shquhej për kulturën e tij të gjerë në shumë fusha. Biblioteka personale e tij kishte 20,000 vëllime. Për veprimtarinë patriotike edhe për frymën përparimtare që përshkon veprat e tij Porta e Lartë e ndoqi dhe e persekutoi Sami Frashërin, duke e internuar e izoluar. Vitet e fundit atij i qe ndaluar të dilte nga shtëpia. Atdhetari i shquar vdiq në Erenköy - Stamboll.

Tituj të veprave

Gjave (1876)
Shqipëria ç´ka qenë, ç´është e ç´do të bëhet (1899) [2]
Besa dramë (osmanisht) [2]
Kamus-i Turki fjalor (osmanisht-osmanisht) [2]
Kamus al alam enciklopedia e parë osmane e gjeografisë dhe historisë. [2]
Kamus-i Fransevi, 1882 Fjalor osmanisht-frëngjisht
Kamus-i Fransevi, 1885 Fjalor osmanisht-frëngjisht
Kamus-i Arabi, Fjalor arabisht-osmanisht
Dheu Është Flori[2]
Dashuria e Talatit për Fitneten

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions