ZonaShqiptare.co.nr
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
DeViL (367)
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
Amarda (324)
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
Android (127)
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
The Game (120)
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
FoX (33)
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
GT (22)
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
DeViL
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
PLUTO
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
Amarda
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
FoX
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
Star Girl
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
The Game
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
GT
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
Napoleon
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 
vini_on
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcapNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_voting_barNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcap19%Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcap4%Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcap11%Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcap21%Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcap10%Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcap6%Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcap2%Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcap2%Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcap21%Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_lcap4%Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Showbiz & Lifestyle » Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve

Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve Empty Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve prej Tue Nov 08, 2011 3:17 pm

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Ngjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve 35619
TIRANE-Një zgjedhje e gabuar e bojës së flokëve i hap rrugën shumë sëmundjeve. Dermatologu ªafak Güneº pohon se bojrat e flokëve prishin ekuilibrin e lëkurës së flokëve.
Ndërkohë që Guneº thekson se duhet të pakësohet numri i seancave të lyerjes së flokëve. Dermatologia Zerrin Baysal pohoi se si bojrat kimike ashtu dhe ato të cilat duken natyrale mund të shkaktojnë plagë, shtimin e zbokthit, tharje dhe rënie të flokëve. Lyerja e flokëve, ndryshimi i pamjes së jashtme zakonisht bëhet për t’u dukur më bukur, për të mbuluar të thinjurat apo dhe për të bërë ndryshime kur kalohet në monotoni. Por bojrat kimike të shitura në treg apo edhe ato të cilat shiten nën emrin “natyrale” dëmtojnë flokët dhe janë shkaktare të shumë sëmundjeve. Specialistët pohojnë se bojrat e flokëve shkaktojnë dhimbje koke, kruarje, plagë, zbokth, dobësim të flokut, tharje dhe këputje të tij. Bojrat kimike të flokëve përgatiten nga përzierja e kremit me bazë oksigjenin me pigmentet sintezë. Pigmentet e oksiduar të bojës hyjnë në thellësi të flokëve, mblidhen aty dhe nuk mund të dalin më. Për këtë arsye yndyrnat e rrënjëve të flokëve të cilat mundësojnë ushqyerjen dhe mirëmbajtjen e tyre humbasin efektivitetin dhe kështu flokët digjen, thahen dhe humbasin gjallërinë e mëparshme. Dermatologu i spitalit Hospitalium, ªafak Güneº thotë se bojrat e flokëve prishin ekuilibrin e lëkurës së flokëve. Duke theksuar se tek bojrat e flokëve gjenden peroksid hidrogjen dhe amoniak, lëndë të cilat dëmtojnë shtresën e jashtme mbrojtëse të flokëve, Gunes u shpreh: “Këto lëndë kimike hapin rrugën e tharjes, humbjes së shkëlqimit, plagëve të lëkurës dhe rënies së flokëve. Veçanërisht gratë shtatzëna, ato në asnjë mënyrë nuk duhet t’i lyejnë flokët”. Guneº gjithashtu nënvizoi dhe faktin e uljes së numrit të seancave për lyerjen e flokëve. Shumë bojra flokësh të cilat shkruajnë “natyrale” në ambalazh përmbajnë lëndë kimike. Duke pohuar se bojrat natyrale duhet të përmbajnë (këna) dhe esenca të frutave dermatologia e spitalit “Memorial”, Zerrin Baysal theksoi se shumica e bojrave të cilat shiten si “natyrale” nuk janë të tilla.

Duke folur rreth rrezikut së këtyre bojrave gjoja “natyrale”, Baysal u shpreh se, “në bojra të tilla për të errësuar ngjyrën e kënasë vendosin një lloj lënde të quajtur ‘pikramat’, por kjo lënde është krejtësisht kancerogjene. Ashtu si bojrat kimike edhe këto bojra shkaktojnë dhimbje koke, plagë në lëkurë, zbokth, tharje dhe këputje të flokut. Konsumatorët nuk duhet të mendojë se çdo bojë mbi të cilën shkruhet se është natyrale është e tillë”. Baysal gjithashtu theksoi se në Europë të gjitha bojrat të cilat mbajnë çertifikatën e (BDIH) e Kozmetikeve të kontrolluara janë produkte që nuk përmbajnë lëndë kimike.


_________________
ZonaShqiptareNgjyra e flokëve shkaktare e shumë sëmundjeve Rev210

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions