ZonaShqiptare.co.nr
Anton Pashku 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Anton Pashku EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Anton Pashku EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Anton Pashku EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Anton Pashku EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Anton Pashku EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Anton Pashku EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Anton Pashku EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Anton Pashku EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Anton Pashku EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Anton Pashku EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Anton Pashku EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Anton Pashku EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Anton Pashku EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Anton Pashku EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Anton Pashku EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Anton Pashku EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Anton Pashku EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Anton Pashku EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Anton Pashku EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Anton Pashku EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Anton Pashku EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Anton Pashku EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Anton Pashku EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Anton Pashku EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Anton Pashku EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Anton Pashku EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Anton Pashku EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Anton Pashku EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Anton Pashku EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Anton Pashku EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
DeViL (367)
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
Amarda (324)
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
Android (127)
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
The Game (120)
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
FoX (33)
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
GT (22)
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
DeViL
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
PLUTO
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
Amarda
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
FoX
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
Star Girl
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
The Game
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
GT
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
Napoleon
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 
vini_on
Anton Pashku I_vote_lcapAnton Pashku I_voting_barAnton Pashku I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Anton Pashku I_vote_lcap19%Anton Pashku I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Anton Pashku I_vote_lcap4%Anton Pashku I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Anton Pashku I_vote_lcap11%Anton Pashku I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Anton Pashku I_vote_lcap21%Anton Pashku I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Anton Pashku I_vote_lcap10%Anton Pashku I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Anton Pashku I_vote_lcap6%Anton Pashku I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Anton Pashku I_vote_lcap2%Anton Pashku I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Anton Pashku I_vote_lcap2%Anton Pashku I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Anton Pashku I_vote_lcap21%Anton Pashku I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Anton Pashku I_vote_lcap4%Anton Pashku I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Letersia » Anton Pashku

Anton Pashku

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Anton Pashku Empty Anton Pashku prej Mon Oct 17, 2011 9:40 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Anton Pashku lindi më 8 janar 1937 në Grazhdanik (katund afër Prizrenit). Nënën, Getën, e kishte nga Zymi, kurse babën, Tonin (bukëpjekës), nga Karashëngjergji (katund pak më larg Zymit, rrëzë Pashtrikut). Kishte të kryer shkollimin e mesëm - Gjimnazin real në Prishtinë. Gjithë kohën punoi në Rilindje, njëherë gazetar, mandej redaktor i Rubrikës së kulturës e në njëzet vjetët e fundit, redaktor në Shtëpinë Botuese Rilindja. Shkrimet letrare filloi t’i botojë që nga viti 1955. Shkroi prozë dhe drama. Vdiq në Prishtinë, më 31 tetor 1995. Në tregimet e Anton Pashkut dallohen tri qarqe themelore tematike; ai i temës së dashurisë, i vetmisë, të kërkuar dhe të kushtëzuar nga një totalitarizëm; dhe, qarku tematik për dhunën mbi individin. Tregimet e tij antologjike janë: Nën qarr po rrinte vasha, Floçka, Kulla, Si e përshkroi ëndrrën e vet njeriu me kapelë, Dy fjalë për një plak dhe librin e tij kushtuar tymit, Kënaqësitë e Megalopolisit, Anija e dehur.Me vlerat e veta të pakontestueshme artistike, romani Oh ka bërë një ndikim të ngadalshëm por të fortë në prozën shqipe, që nga koha e shfaqjes së tij. Dramat e Pashkut Sinkopa e Gof janë luajtur në Teatrin e Kosovës, në Teatrin ITD të Zagrebit, në Teatrin e Shkupit dhe në teatro të tjera të shqiptarëve. Vepra e tij letrare, është bërë vlerë kulturore kombëtare dhe tashmë është materie që mësohet në të gjitha nivelet e shkollave shqipe, ku ligjërohet letërsia bashkëkohore shqipe.

Si shkruan Anton Pashku

Por për çfarë shkruante dhe si shkruante Anton Pashku, kur ende nuk i kishte mbushur të njëzetat? Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje, po sjellim dy tregime (poetike), që së bashku mund të përfshihen vetëm brenda një faqeje libri. Fjala është për tregimet "Në stuhi" dhe "Klithma", që të dyja botuar në vitin 1957. Në të dy rastet bartësit e ngjarjes janë maksimalisht të reduktuar

Anton Pashku sjell një frymë krejtësisht moderne në traditën e prozës shqiptare. Çështja bosht në rrëfimin romanor të Anton Pashkut është veçanërisht vetëdija e autorit për pozitën e tij dhe perspektiva e synimit të këtij rrëfimi. Shtresimin ironik gjatë gjithë rrëfimit, rrëfimtari do ta derdhë e ta përhapë tërthorazi, e jo si deklarim të qëllimshëm dhe moralizues. Reflekset ironike dhe aludive përjetohen drejtpërsëdrejti nga lexuesi dhe janë më mbresëlënëse se një fotografi e gjallë e një realiteti absurd. Rrëfimtari e nis udhëtimin nga një kohë e pacaktuar që gjatë ecjes fiton peshën e një vatre të gjallë dhe jehona e reflekseve të së kaluarës shfaqet si përsërítje e pafund e dramës sonë kombëtare. Ky vizion i fuqishëm dhe largpamës i veprës së Pashkut që përbën tharrmin krijues të tij, realizohet përmes strukturimit të nëntekstit ironik të rrëfimit. Kjo gjë e nxit dhe e motivon parreshtur lexuesin që ta kërkojë atë që nuk thuhet, atë që duke heshtur, e bën lexuesin të jetë zëri kryesor.

Titujt e veprave

Tregime, Jeta e re, Prishtinë, 1961
Nji pjesë e lindjes, tregime, Rilindja, Prishtinë, 1965
Kulla, tregime, Rilindja, Prishtinë, 1968
Sinkopa, dramë, Rilindja, Prishtinë, 1969
Oh, roman, Rilindja, Prishtinë, 1971
Kjasina, tregime, Rilindja, Prishtinë, 1973
Gof, dramë, Rilindja, Prishtinë, 1976
Lutjet e mbrëmjes, tregime, Rilindja, Prishtinë, 1978
Tragjedi moderne, drama, Rilindja, Prishtinë, 1982

Shtëpia Botuese Rilindja në vitin 1986 i botoi veprat e zgjedhura të Anton Pashkut në tri vëllime:
Tregime fantastike, Rilindja, Prishtinë, 1986
Oh, Rilindja, Prishtinë, 1986
Tragjedi moderne, Rilindja, Prishtinë, 1986

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions