ZonaShqiptare.co.nr
Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Mon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Mon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Mon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Mon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Sat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Sun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Sun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Tue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Fri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Thu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Tue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Sat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Tue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Wed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Fri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Fri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Fri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Fri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Thu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Fri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Fri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Sat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Sat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Wed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Fri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Tue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Tue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Tue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Tue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Tue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
 
DeViL (367)
 
Amarda (324)
 
Star Girl (222)
 
Android (127)
 
The Game (120)
 
PLUTO (114)
 
Jennifer (46)
 
FoX (33)
 
GT (22)
 

Most active topic starters
Sweetness
 
DeViL
 
PLUTO
 
Amarda
 
FoX
 
Star Girl
 
The Game
 
GT
 
Napoleon
 
Dreamer
 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

19% 19% [ 24 ]
4% 4% [ 5 ]
11% 11% [ 14 ]
21% 21% [ 26 ]
10% 10% [ 12 ]
6% 6% [ 8 ]
2% 2% [ 2 ]
2% 2% [ 3 ]
21% 21% [ 27 ]
4% 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Multimedia » Portali i forumit » Reforma zgjedhore

Reforma zgjedhore

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Reforma zgjedhore prej Mon Nov 21, 2011 10:03 am

FoX

FoX
Support StaffSipas vendimit të miratuar nga Parlamenti, në komisionin e reformës zgjedhore do të marrin pjesë edhe partitë jo parlamentare, që në zgjedhjet e fundit kanë marrë më shumë se 1% të votave.

PSV 91 dhe Lëvizja për Zhvillim Kombëtar, janë dy parti të tilla. Por në ndryshim nga të gjitha partitë e vogla, PSV 91 nuk kërkon një proporcional kombëtar. Petro Koci lëvdon avanantazhet e sistemit të mëparshëm, mazhoritar me korrektim proporcional:

‘‘Për më shumë pushtet dhe kontroll të qytetarit mbi politikën, për më shumë demokraci dhe për të garantuar stabilitet qeverisës duhet të kthehemi te sistemi i përzier mazhoritar + proporcional, me formulen 100 me 40 ose me
Reformat
Sequi: Rruga e integrimit bazohet në bashkëpunim
LSI: Reforma, gjithëpërfshirëse
Pakti politik, miratohet Kodi Rrugor tek Ligjet
ndonjë formulë tjetër’’, tha kryetari i PSV 91, Petro Koçi.

Por Petro Koci është i ndërgjegjshëm se ndryshimi i sistemit zgjedhor kërkon një ndryshim tjetër të kushtetutës, gjë që mazhoranca e ka përjashtuar kategorikisht:

‘‘Atëhere brenda kontekstit të sistemit aktual proporcional rajonal, të punojmë për një korrektim kombëtar’’, theksoi Koçi.

Petro Koci thotë se për të shpëtuar nga kriza politike, gjëja e parë në fakt që duhej ndryshuar, është Kushtetuta. I këtij mendimi është edhe Dashamir Shehi. Zoti Shehi thotë se do t'i kërkojë komisionit të reformës zgjedhore ndryshimin e sistemit, jo për të për të mbrojtur partitë e vogla, por vetë demokracinë.

‘‘Ne jemi për proporcional kombëtar dhe kushtetuta të ndryshohet, sepse kur deshën e ndryshuan brenda natës, për të keqen e Shqipërisë. Kurse tani, për të mirën e vendit, nuk duan ta ndryshojnë’’, tha Dashamir Shehi.

Dashamir Shehi është gjithashtu partizan i listave të hapura. Ku i pari i listës nuk është personi që vendos kryetari, por individi që merr më shumë vota mes kandidatëve të së njëjtës listë. Kjo sipas zotit Shehu redukton pushtetin e kryetarit mbi listat, por edhe ndihmon që njerëzit të zgjedhin individin, të dinë se kush i përfaqëson ata në Parlament.


_________________
Info Albania Leader

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog