ZonaShqiptare.co.nr
Ali Podrimja 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Ali Podrimja EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Ali Podrimja EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Ali Podrimja EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Ali Podrimja EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Ali Podrimja EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Ali Podrimja EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Ali Podrimja EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Ali Podrimja EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Ali Podrimja EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Ali Podrimja EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Ali Podrimja EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Ali Podrimja EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Ali Podrimja EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Ali Podrimja EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Ali Podrimja EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Ali Podrimja EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Ali Podrimja EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Ali Podrimja EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Ali Podrimja EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Ali Podrimja EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Ali Podrimja EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Ali Podrimja EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Ali Podrimja EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Ali Podrimja EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Ali Podrimja EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Ali Podrimja EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Ali Podrimja EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Ali Podrimja EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Ali Podrimja EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Ali Podrimja EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
DeViL (367)
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
Amarda (324)
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
Android (127)
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
The Game (120)
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
FoX (33)
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
GT (22)
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
DeViL
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
PLUTO
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
Amarda
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
FoX
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
Star Girl
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
The Game
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
GT
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
Napoleon
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 
Dreamer
Ali Podrimja I_vote_lcapAli Podrimja I_voting_barAli Podrimja I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Ali Podrimja I_vote_lcap19%Ali Podrimja I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Ali Podrimja I_vote_lcap4%Ali Podrimja I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Ali Podrimja I_vote_lcap11%Ali Podrimja I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Ali Podrimja I_vote_lcap21%Ali Podrimja I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Ali Podrimja I_vote_lcap10%Ali Podrimja I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Ali Podrimja I_vote_lcap6%Ali Podrimja I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Ali Podrimja I_vote_lcap2%Ali Podrimja I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Ali Podrimja I_vote_lcap2%Ali Podrimja I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Ali Podrimja I_vote_lcap21%Ali Podrimja I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Ali Podrimja I_vote_lcap4%Ali Podrimja I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Letersia » Ali Podrimja

Ali Podrimja

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Ali Podrimja Empty Ali Podrimja prej Mon Oct 17, 2011 9:39 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Ali Podrimja u lind më 1942 në Gjakovë, Kosovë, ku pati një fëmijëri të vështirë.Ali Podrimja është autor i më shumë se dhjetë vëllimeve me poezi dhe mbahet sot nga kritika si përfaqësuesi më tipik i poezisë së sotme shqiptare dhe si një poet me emër dhe në shkallë kombëtare. Botën e vet poetike poeti e artikulon përmes një sistemi figurativ të konsoliduar (veçanërisht me simbolin dhe metaforën) dhe me një shkallë mjaft të lartë ndjeshmërie.
Biografia

Ali Podrimja lindi e u rrit në Gjakovë. Studjoi gjuhë dhe letërsi shqiptare në Universitetin e Prishtinës, ku dhe jeton aktualisht. Periudha vendimtare për formimin shpírtëror dhe intelektual të poetit janë vitet pesëdhjetë. Më 1957 botoi poezinë e parë në revistën "Jeta e Re". Ishin vitet kur shqiptarët në Kosovë përjetonin njërin nga terroret me të egra të pushtuesit serb, kohën e aksionit famëkeq për mbledhjen e armëve dhe të shpërnguljeve më drámatike të përmasave tragjike për Kosovën dhe shqiptarët (rreth treqindmijë të shpërngulur dhunshëm në Turqi). Poeti rritej dhe piqej në këto kushte, në këtë atmosfere agonie, që e kishte mbërthyer Kosovën. Qyteti i Gjakovës, ku kishte lindur dhe shkollohej, qytet me traditë të pasur patriotike, ishte më i godituri nga kjo vërshimë policore e UDB-së serbe. Poeti i përfshirë në këtë përditshmëri ndjeu nevojë të rezistojë, të kundërvihet dhe ta stigmatizojë tërthorazi synimin e pushtuesit:
Qaj rrafshi im i dashur, qaj! (fjala është për rrafshin e Dukagjinit,)
Diellin tënd verbuar e kanë tytat
E vatrat shkimbur deri më një...

Vargjet janë shkëputur nga poemthi lirik ,Hija e tokës", të cilin Ali Podrimja e shkruajti në vitin 1960, kur ishte gjimnazist. Një vit më pas, më 1961, Ali Podrimja botoi përmbledhjen e parë me vargje elegjiake Thirrje. Më pas vijnë përmbledhjet Shamijat e përshëndetjeve (1963), Dhimbë e bukur (1967), Sampo (1969), Torzo (1971) etj., deri në veprën e tij mjeshtërore Lum, lumi, (1982), që shënoi një kthesë në poezinë bashkëkohore kosovare.

Në vitet '80 e '90 ai do të vazhdojë të botojë libra poetikë si Zari, Buzëqeshje në kafaz etj., deri te dy librat në prozë: Burgu i hapur (1998) dhe Harakiri (1999).

Kur për një poet themi se nuk është konvencional, pra është modern, këtë duhet ta kuptojmë kështu: Ali Podrimja e çliron poezinë shqipe nga disa rregulla metrike, siç është: vargu i thurur, apo nga përmbajtjet si fryma apologjike, brohoritëse e poezisë së pasluftës etj. Por, ai vendos parime të tjera krijuese, siç është vargu i lirë, shqiptimi metaforik, gjuha e ironisë, efikase për të shprehur zona më të errëta apo më të fshehta të natyrës së njeriut. Synimi i poetit për t'u fshehur përmes reflekseve ezopike dhe për t'i përcjellë ato, duke shmangur ndalesat e jashtme, e nxjerrin në plan të parë mesazhin dhe në plan të dytë atë pjesë të vlerës artistike që arrihet përmes ritmit dhe euforisë. Me rëndësi është të kuptohet, nëse këto parime poetike të Ali Podrimjes, janë parime të një brezi dhe të një kohe dhe duhet të njihen si përvojë. Pa to nuk mund të kuptohet dhe të zbulohet arti poetik nëpër kohë, sidomos për krijuesit e rinj, poetët e mëdhenj janë shkollë, nga e cila mund të mësojnë; janë përvojat, nga të cilat do të nisin ata të krijojnë parimet e tyre poetike. Poezia e Ali Podrimjes, e përkthyer në shumë gjuhë të huaja, është pranuar e vlerësuar pikërisht për arsye se në thesarin universal të vlerave, hyn bindshëm përmes koloritit të veçantë, përmes botës shpirtërore me individualitetin e vet të formuar, të ndryshëm nga të tjerët.

Publikimin e parë e bëri në vitin 1957 në revistën letrare Jeta e Re kur ishte në gjimnaz.

Rrethanat e vështira politike gjatë viteve ´60 dhe ato familjare më pas, kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në poezitë e tij. Vdekja e të birit, Lumit, rezultoi me veprën më të bukur të tij gjer më sot, Lum Lumi.

Poezija e tij ka bërë që poezia shqiptare në tërësi të respektohet në të gjithë trojet shqiptare, si dhe të përkthehet në shumë gjuhë të huaja. Vargu i Podrimjës karakterizohet nga thjeshtësia, rima e padukshme, dhe simbolet e papritura.

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions