ZonaShqiptare.co.nr
Fan Noli.... 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Fan Noli.... EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Fan Noli.... EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Fan Noli.... EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Fan Noli.... EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Fan Noli.... EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Fan Noli.... EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Fan Noli.... EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Fan Noli.... EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Fan Noli.... EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Fan Noli.... EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Fan Noli.... EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Fan Noli.... EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Fan Noli.... EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Fan Noli.... EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Fan Noli.... EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Fan Noli.... EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Fan Noli.... EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Fan Noli.... EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Fan Noli.... EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Fan Noli.... EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Fan Noli.... EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Fan Noli.... EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Fan Noli.... EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Fan Noli.... EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Fan Noli.... EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Fan Noli.... EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Fan Noli.... EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Fan Noli.... EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Fan Noli.... EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Fan Noli.... EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
DeViL (367)
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
Amarda (324)
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
Android (127)
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
The Game (120)
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
FoX (33)
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
GT (22)
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
DeViL
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
PLUTO
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
Amarda
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
FoX
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
Star Girl
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
The Game
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
GT
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
Napoleon
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 
vini_on
Fan Noli.... I_vote_lcapFan Noli.... I_voting_barFan Noli.... I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Fan Noli.... I_vote_lcap19%Fan Noli.... I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Fan Noli.... I_vote_lcap4%Fan Noli.... I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Fan Noli.... I_vote_lcap11%Fan Noli.... I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Fan Noli.... I_vote_lcap21%Fan Noli.... I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Fan Noli.... I_vote_lcap10%Fan Noli.... I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Fan Noli.... I_vote_lcap6%Fan Noli.... I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Fan Noli.... I_vote_lcap2%Fan Noli.... I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Fan Noli.... I_vote_lcap2%Fan Noli.... I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Fan Noli.... I_vote_lcap21%Fan Noli.... I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Fan Noli.... I_vote_lcap4%Fan Noli.... I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Letersia » Fan Noli....

Fan Noli....

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Fan Noli.... Empty Fan Noli.... prej Mon Oct 17, 2011 9:49 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Theofan Stilian Noli (Fan Noli, 6 janar 1882 - 13 mars 1965, ShBA) burrë shteti[1], dijetar, poet, përkthyes e historian shqiptar nga Perandoria Osmane.

Noli ishte artist dhe dijetar, përfaqësues i shquar i letërsisë demokratike, që u zhvillua në Shqipëri fill pas Rilindjes[2]. Fan Noli dha një kontribut të çmuar për Shqipërinë dhe thesarin e kulturës kombëtare.
Jeta

Lindi më 6 janar 1882 në Qytezë (turqisht: Ibrik Tepe), fshat shqiptar në Traki, jo shumë larg nga Edreneja. Si disa fshatra të tjera të asaj krahine të banuar me shqiptarë, Qyteza kishte ruajtur me kohë gjuhën, doket dhe kostumet e të parëve. Noli e mbante fisin e vet me prejardhje nga Qyteza e Kolonjës. I ati, Stiliani, ndonëse trashëgoi një pronë tokë, nuk u mor me bujqësi, po shërbeu si psalt në kishën e fshatit. E ëma, Maria, ishte shtëpiake. Familja u shtua shumë dhe erdhi një kohë që jetesa u bë e vështirë për të. Sa qe i mitur Noli hoqi sëmundje të rënda, prandaj shkollën e nisi me vonesë. Filloren dhe të mesmen i bëri greqisht. Por me shumë ndikoi tek ai krenaria e fshatit shqiptar për të kaluarën historike dhe dashuria për shkrimin shqip. Që në bankat e shkollës iu shfaqën karakteri i pavarur dhe fryma e revoltës. Për këtë shkak nuk iu dha diploma në kohën e duhur, gjë që e pengoi të emërohej mësues atë vit shkollor. Më 1900 vajti në Greqi, me qëllim që të nxirrte jetesën dhe të ndiqte fakultetin e filozofisë. Në Athinë u lidh me një shoqëri belge, e cila zotëronte tramvajet me kuaj. S'i eci mbarë. Studime nuk i bëri. Atëherë u hodh në punë të tjera, si kopist, sufler dhe aktor pranë një trupe greke teatri shëtitës. Tek punonte atje, iu ngjall dëshira të mërej me dramaturgji. Më 1903 kaloi në Egjipt, ku zuri punë si mësues i greqishtes. Ndërkohë, njihet me lëvizjen kombëtare. I ndihmuar nga patriotë, nis veprimtarinë politike dhe letrare: shkruan artikujt publicistikë, përkthen greqisht «Shqipëria ç´ka qenë, ç´është e ç´do të bëhet» të Sami Frashërit. Më 1909 njeh Faik Konicën[3] Nga viti 1908 deri më 1912 kryen studimet e larta për arte në Universitetin e Harvardit, të cilat i përfundon me cum laude në Bachelor of Arts.

Në fund të jetës së tij shkon në Florida. Atje, në banesën e tij, në Fort Lauderdale, vdiq më 13 mars 1965, larg atdheut të shtrenjtë, që e deshi me zjarr të pashuar. Fan Noli është varrosur në Forrest Hill Cemetery, të Bostonit.
Veprimtaria Patriotike

Më 1906, i nxitur dhe i përkrahur nga

Pas shpalljes së Pavarësisë, Noli përkrahu qeverinë e kryesuar nga Ismail Qemali. Erdhi në Shqipëri për të parën herë më 1913. Përsëri shkoi në ShBA. Vatra e zgjodhi kryetar. Të kësaj kohe janë vjershat e tij të para dhe të parat shqipërime artistike. Më 1921 doli vepra e tij madhështore në prozë "Historia e Skënderbeut". Në Shqipëri erdhi sërish në fillim të viteve 20. Gjeti një lëvizje mjaft të gjerë për sigurimin e pavarësisë kombëtare dhe të tërësisë tokësore. Si deputet në Këshillin Kombëtar, mbrojti platformën e Kongresit të Lushnjës dhe u bë udhëheqës i krahut demokratik kundër feudalëve, që kryesohej nga Ahmet Zogu. Noli luajti një rol të dorës së parë në organizimin dhe në drejtimin e revolucionit demokratik të qershorit 1924, pas ngadhënjimit të të cilit u caktua kryetar i qeverisë. Por revolucioni nuk u çua gjer në fund. Noli me shokë treguan butësi dhe ngathtësi. Revolucioni u thye nga bashkëveprimi i reaksionit të brendshëm dhe me forca te huaja. Më 24 dhjetor 1924, Noli mori udhën e mërgimit politik dhe s'u kthye më në Shqipëri.
Në mërgim

Peshkop Noli në Kishën Worcester, afër Bostonit në Massachussets, ShBA

Fillimisht u vendos përkohësisht në Vjenë. Regjimi zogistë e dënoi me vdekje në mungesë. Në periudhën 1925-1930, krahas veprimtarisë politike, zhvilloi një punë të dendur krijuese: shkroi vjersha, shqipëroi disa kryevepra të letërsisë botërore, me hyrje kritike, botoi artikuj të mprehtë për mbrojtjen e revolucionit demokratik të qershorit]], për denoncimin e regjimit zogistë dhe të reaksionit ndërkombëtar. Pas vitit 1930, Noli u largua nga Europa dhe u vendos përfundimisht në ShBA. Aty ushtronte funksionin e peshkopit të kishës ortodokse shqiptare. Më 1947 botoi përpunimin që i bëri Historisë së Skënderbeut, nxorri në dritë një botim anglisht dhe më 1949 një variant të dytë shqip të saj: kurse më 1960 dha anglisht një autobiografi të shkurtër mjaft tërheqëse. Vëllimin me vjersha Albumi u botua më 1948. Brenda viteve 1961-1963 botoi dy vjershat e fundit origjinale dhe disa shqipërime vjershash të poetëve të njohur.

Tituj të veprave
Album - vëllim vjershash [4] - 1948
Historia e Skënderbeut [4] - 1921
Autobiografia - 1960
Izraelitë e Filistinë - dramë [4]
Boveni dhe Revolucioni Francez

Disa poezi nga Fan Noli

Anës lumenjve
Fryn moj erë
Himni i Flamurit
Moisiu në Mal

Veprat
Poezi
Vepra 1 (Fan S. Noli)
Vepra 2 (Fan S. Noli)
Vepra 3 (Fan S. Noli)
Faqe të panjohura
Zgjidh e merr

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Create a forum on Forumotion | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions