ZonaShqiptare.co.nr
Faik Konica 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Faik Konica EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Faik Konica EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Faik Konica EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Faik Konica EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Faik Konica EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Faik Konica EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Faik Konica EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Faik Konica EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Faik Konica EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Faik Konica EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Faik Konica EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Faik Konica EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Faik Konica EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Faik Konica EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Faik Konica EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Faik Konica EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Faik Konica EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Faik Konica EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Faik Konica EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Faik Konica EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Faik Konica EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Faik Konica EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Faik Konica EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Faik Konica EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Faik Konica EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Faik Konica EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Faik Konica EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Faik Konica EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Faik Konica EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Faik Konica EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
DeViL (367)
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
Amarda (324)
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
Android (127)
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
The Game (120)
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
FoX (33)
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
GT (22)
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
DeViL
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
PLUTO
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
Amarda
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
FoX
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
Star Girl
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
The Game
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
GT
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
Napoleon
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 
vini_on
Faik Konica I_vote_lcapFaik Konica I_voting_barFaik Konica I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Faik Konica I_vote_lcap19%Faik Konica I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Faik Konica I_vote_lcap4%Faik Konica I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Faik Konica I_vote_lcap11%Faik Konica I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Faik Konica I_vote_lcap21%Faik Konica I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Faik Konica I_vote_lcap10%Faik Konica I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Faik Konica I_vote_lcap6%Faik Konica I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Faik Konica I_vote_lcap2%Faik Konica I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Faik Konica I_vote_lcap2%Faik Konica I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Faik Konica I_vote_lcap21%Faik Konica I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Faik Konica I_vote_lcap4%Faik Konica I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Letersia » Faik Konica

Faik Konica

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Faik Konica Empty Faik Konica prej Mon Oct 17, 2011 9:48 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Faik Konica, lindi më 15 mars të vitit 1875 në Konicë dhe vdiq më 14 dhjetor të vitit 1942 në Uashington, ishte mjeshtër i artit dhe letërsisë, aktivist kombëtar dhe shkrimtar shqiptar.
Jetëshkrimi

Rrjedh nga një familje e vjetër feudale. Mësimet e para i mori në vendlindje, në gjuhën turke, arabe dhe greke. Mësoi në Shkodër në Kolegjin Saverian, Mbas dy vjetësh ai la Shkodrën dhe shkoi për të vijuar studimet në shkollën katolike franceze të Gallatasarait në Stamboll, të cilën e kreu më 1890-n, kur ishte 15 vjeç. Në këtë shkollë ai u njoh me djaloshin tiranas Murat bej Toptanin, me të cilin e lidhën bindjet atdhetare. Studimet e plota i kreu në Francë (ku edhe ndërroj fé, u pagëzua i krishterë) dhe ShBA. By:Ditjon Krasniqi VII-3 Yll Morina

Ishte bir i derës së famshme të bejlerëve të Konicës. Nga e ëma binte gjak me Ali Pashë Tepelenën edhe pse vetë kurrë nuk e ka pohuar. Fliste një frëngjishte të kulluar. Më vonë hyri në liceun perandorak francez të Stambollit për të kryer pastaj shkollën e mesme në Francë. Ndoqi studimet për filozofi në Dizhon dhe Paris. Ku u konvertua në besimin e krishterë katolik me emrin Faik Domenik Konica. Kjo ngjarje ndodhi në verën e vitit 1895, kur ai sapo kishte mbaruar studimet e larta në Dizhon (Dijon) të Francës për Gjuhësi Romane dhe Filozofi. Pagëzimin e Faik Konicës me emrin Domenik e dëshmojnë edhe disa letra të viteve 1895-‘97 dërguar shqiptarëve të Bukureshtit, ku ai ka firmosur me emrin e ri Faik Domenik Konica. Këto letra ruhen edhe sot në dosjen e tij në Arkivin Qendror të Shtetit shqiptar. Pas vitit 1895, ai nuk e mohoi kurrë faktin se ishte konvertuar në i krishterë, edhe pse emrin Domenik nuk e përdori gjatë në shkrimet e tij. Shtysat kryesore që e nxitën këtë djalosh, pinjoll të një familjeje të shquar myslimane, të pagëzohej si i krishterë, mendojmë se duhen kërkuar në formimin e tij kulturor e shkencor në shkolla katolike, si dhe në përkushtimin atdhetar, në tolerancën fetare dhe në intuitën e tij. Duket se Faiku e shihte zgjedhën osmane si një tjetërsim të karakterit europian të popullit shqiptar, prandaj ai mendonte se për të arritur çlirimin kombëtar duhej kryer së pari afrimi shpirtëror me Europën e krishterë. Me fjalë të tjera ai sugjeronte një evoluim të mendësisë fetare, shkëputje prej mendësisë myslimane përmes konvertimit në fenë e të parëve, në fenë e krishterë, në fenë e përbashkët të shqiptarëve me kontinentin mëmë të kohës së para pushtimit osman. Pra, sipas tij, shteti i pavarur shqiptar duhej të ishte i njëjtë për nga përkatësia fetare me shtetin e Gjergj Kastriot Skënderbeut. Tërthorazi kuptohet se ai e lidhte procesin e çlirimit kombëtar nga zgjedha osmane edhe me një proces katarsi të pjesës myslimane të popullit tonë, e cila duhej të pendohej për braktisjen që i kishte bërë fesë së të parëve nën trysninë e rrethanave gjatë pushtuesit osman. Në rikrishterizimin e shqiptarëve myslimanë ky rilindës shihte një nga faktorët kryesorë për forcimin e unitetit kombëtar të kombit tonë. Ndasia fetare e popullit shqiptar në të krishterë e myslimanë, e krijuar gjatë pushtimit osman, sipas tij, nuk i shërbente unitetit, por përçarjes kombëtare, pra vonimit të proceseve çlirimtare. Këtë mendim e ka shprehur dhe atdhetari Mustafa Kruja disa dekada më vonë. Pas pagëzimit, Faiku i propozoi mikut të tij të ngushtë, Murat bej Toptanit, të pagëzohej edhe ai e të dy së bashku të nxisnin miq e shokë të tjerë për t’u pagëzuar dhe ata. Mirëpo Murati iu përgjigj se nuk mund ta bënte një hap të tillë, pasi vëllezërit Frashëri, te të cilët ai ishte dhëndër, do ta dëbonin nga shtëpia. Murati pra i dha të kuptonte Faikut se pagëzimi në të krishterë i shqiptarëve myslimanë që jetonin brenda Perandorisë Osmane, ishte një veprim që nuk mund të kryhej, prandaj ky nuk nguli më këmbë për këtë problem. Djaloshi tiranas pati të drejtë, atmosfera shoqërore dhe ajo fetare në trojet shqiptare të perandorisë nuk mund ta lejonte një kapërcim aq të madh në ndërgjegjen e shqiptarëve myslimanë, të cilët kishin disa breza ose shekuj që jetonin si myslimanë.[1] Më 1912 u diplomua për letërsi në universitetin e Harvardit të SHBA me medalje ari, ndërkohë që është cilësuar nga miqtë e tij si "biblioteka lëvizëse". Fitoi disa konkurse, duke u nderuar me çmime për aftësitë e tij intelektuale jo të zakonta. Faik Konica qysh i ri e lidhi jetën me veprën e tij dhe me lëvizjen kombëtare shqiptare. Pasi botoi broshurën "Shqipëria dhe turqit" (1895) në Paris ai vendoset në Bruksel të (Belgjikës), ku nxjerr revistën "Albania", kjo revistë politiko-kulturore dhe letrare u bë organi më i rëndësishëm e më me autoritet i Rilindjes sonë. E botuar në gjuhën shqipe, frënge dhe pjesërisht turke, si një enciklopedi e vërtetë, ajo propogandoi për vite me radhë 1897-1909 programin e lëvizjes kombëtare shqiptare, historinë dhe kulturën e popullit tonë. Faiku kishte marrë thu ndaj anëtarëve të Kongresit të Manastirit, sepse sipas tij me vonesë të madhe ia kishin dërguar një telegram për të marr pjesë në këtë kongres vendimtar për alfabetin e gjuhës shqipe. Ndërsa delegatët e Kongresit thonë se ia kanë dërguar dy telegrame për pjesëmarrje, pasi që Faiku në të parën nuk ju kishte përgjigjur. Në anën tjetër Faiku këmbëngulë se të parin telegram nuk e kishte pranuar, dhe mu për këtë shkak pason hidhërimi dhe revolta e tij ndaj tyre. Faiku në jetën e tij familjare ishte i pa fat apo ndoshta edhe vetë ashtu e kishte zgjedhur. Ca thonë se kishte qenë i martuar me një farë Sophie Annette Hygo me të cilin i kishte lindur një djalë me emrin Henrik. Edhe Apolineri të cilin e cekëm më lartë thotë se Faiku kishte qen i martuar, por të dhëna tjera për familjen e tij nuk ofron.

Më 1909 Konica, si u mbyll revista "Albania" në Londër, i ftuar nga atdhetarët shkon në SHBA ku drejton gazetën "Dielli" edhe më pas gazetën "Trumpeta e Krujës". Me themelimin e Federatës "Vatra", më 1912 ai zgjidhet sekretar i përgjithshëm i saj. Faik Konica dhe Fan Noli[2], duke qenë udhëheqësit kryesor të lëvizjes kombëtare shqiptare në SHBA, do të shkojnë në Londër për mbrojtjen e çështjes kombëtare në Konferencën e Ambasadorëve. Në kongresin shqiptar të Triestes (1913), që u mblodh për të kundërshtuar copëtimin e Shqipërisë nga armiqtë e saj, Konica u zgjodh kryetar. Gjatë Luftës së Parë Botërore dhe më pas, ai zhvilloi veprimtari të dendur diplomatike në dobi të atdheut, në Austri, Zvicër, Itali e gjetkë.

Në 1921 u kthye në SHBA, ku u zgjodh kryetar i Federatës "Vatra", po ndërkaq në vitet '20 u lidh dhe ndikoi në lëvizjen demokratike që zhvillohej në Shqipëri. Këtë do ta bënte nëpërmjet gazetës "Dielli" dhe "Shqiptari i Amerikës".Me dështimin e Revolucionit Demokratik, me ardhjen e Ahmet Zogut në fuqi, Konica u emërua ministër fuqiplotë i Shqipërisë në SHBA. Ministër i oborrit mbretëror në SHBA (përfaqësues i Shqipërisë), Konica ishte një pianist i shkëlqyer dhe një shkrimtar gjenial. Ai mbahet si krijuesi i prozës moderne shqipe. Çdo krijues i letërsisë shqiptare që vjen pas tij mund vetëm të quhet nxënës i tij.

Konica me bashkëpunëtorët e tij, në Boston, 1927.[3]

Faiku vdiq në Uashington i vetmuar, pranë të cilit gjendej një mikesh e tij zonja G. A. Graham nga e cila na ofrohen çastet e fundit të jetës së Faik bej Konicës. Ja si i përshkruan z. Graham ato momente: “...Faik bej Konica u përmend përsëri diku nga ora nëntë e pesëdhjetë. Më kërkoi dhe foli pak. Humbi në kllapi dhe hera e fundit kur u përmend ishte më vonë. Kishte nevojë për një gotë ujë, por iu luta që të pres. Ai sikur u pajtua dhe e ktheu kokën. Kjo ishte njëherazi edhe hera e fundit që bisedova me z. Konica...”

Faik Konica është një nga personalitetet më në zë të kulturës dhe letërsisë shqiptare. Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe përkthyes, ai me veprën e tij të shumanshme pasuroi dhe ngriti në lartësi të reja fjalën shqipe dhe mendimin letrar shqiptar. Njeri me dituri të madhe, dhe dhunti artistike, mjeshtër i hollë i gjuhës shqipe, Konica ka hyrë në historinë e kulturës sonë kombëtare jo vetëm si erudit e stilist i përkryer, por edhe si shkrimtar me vlera të shquara ideoartistike.

Tituj të veprave

Ç’është liria
Dr. Gjilpëra

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions