ZonaShqiptare.co.nr
Rexhep Qosja 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Rexhep Qosja EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Rexhep Qosja EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Rexhep Qosja EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Rexhep Qosja EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Rexhep Qosja EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Rexhep Qosja EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Rexhep Qosja EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Rexhep Qosja EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Rexhep Qosja EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Rexhep Qosja EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Rexhep Qosja EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Rexhep Qosja EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Rexhep Qosja EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Rexhep Qosja EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Rexhep Qosja EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Rexhep Qosja EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Rexhep Qosja EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Rexhep Qosja EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Rexhep Qosja EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Rexhep Qosja EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Rexhep Qosja EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Rexhep Qosja EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Rexhep Qosja EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Rexhep Qosja EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Rexhep Qosja EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Rexhep Qosja EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Rexhep Qosja EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Rexhep Qosja EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Rexhep Qosja EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Rexhep Qosja EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
DeViL (367)
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
Amarda (324)
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
Android (127)
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
The Game (120)
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
FoX (33)
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
GT (22)
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
DeViL
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
PLUTO
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
Amarda
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
FoX
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
Star Girl
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
The Game
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
GT
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
Napoleon
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 
vini_on
Rexhep Qosja I_vote_lcapRexhep Qosja I_voting_barRexhep Qosja I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Rexhep Qosja I_vote_lcap19%Rexhep Qosja I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Rexhep Qosja I_vote_lcap4%Rexhep Qosja I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Rexhep Qosja I_vote_lcap11%Rexhep Qosja I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Rexhep Qosja I_vote_lcap21%Rexhep Qosja I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Rexhep Qosja I_vote_lcap10%Rexhep Qosja I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Rexhep Qosja I_vote_lcap6%Rexhep Qosja I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Rexhep Qosja I_vote_lcap2%Rexhep Qosja I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Rexhep Qosja I_vote_lcap2%Rexhep Qosja I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Rexhep Qosja I_vote_lcap21%Rexhep Qosja I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Rexhep Qosja I_vote_lcap4%Rexhep Qosja I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Letersia » Rexhep Qosja

Rexhep Qosja

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Rexhep Qosja Empty Rexhep Qosja prej Mon Oct 17, 2011 9:47 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Rexhep Qosja

Rexhep Qosja ka lindur më 1936 në Vuthaj te Kelmendit, Malit i Zi. Shkollën fillore e përfundoi në fshatin e lindjes, tetëvjeçaren e mbaroi në Guci.

Edukimi

Shkollën normale e mbaroi në Prishtinë. Më 1964 diplomoi në degën Gjuhë-letërsi të Universitetit të Prishtinës. Studimet pasuniversitare i kreu në Universitetin e Beogradit, Beograd ku në vitin 1971 mori titullin "Doktor i shkencave filologjike" me temën "Asdreni-jeta dhe veprat". Ishte punonjës shkencor në Institutin Albanologjik të Universitetit të Prishtinës dhe drejtor i këtij Instituti prej vitit 1972 deri më 1981.

Që në fillimet e veta, duke folur për rolin e kritikës dhe modernitetit, Rexhep Qosja pohoi se "realizmi socialist nuk është as realizëm, sepse është romantizëm". Duke mbrojtur dhe ushtruar një kritikë të tillë dhe duke hequr dorë nga glorifikimi i një orientimi të vetëm u siguroi studimeve të veta dimensione të reja që i përkasin të gjitha kohërave.

Tituj të veprave

Episode letrare - (1967)
Dialog me shkrimtarë - (1968)
Antologjia e lirikës shqipe - (1970)
Kontinuitete - (1972)
Asdreni - jeta dhe vepra - (1972)
Panteoni i rralluar - (1973)
Vdekja më vjen prej syve të tillë - (1974)
Shkrimtarë dhe periudha - (1975)
Anatomia e kulturës - (1976)
Mite të zhveshura - (1978)
Prej tipologjisë deri te periodizimi - (1979)
Morfologjia e një fushate - (1980)
Nocione të reja albanologjike - (1983)
Historia e letërsisë shqipe I - (1984)
Historia e letërsisë shqipe II - (1984)
Antologjia historike e letërsisë shqipe - (1985)
Historia e letërsisë shqipe III - (1986)
Porosia e madhe - (1986)
Populli i ndaluar - (1990)
Strategjia e bashkimit kombëtar - (1992)
Çështja shqiptare: Historia dhe politika - (1994)
Ligjërime paravajtëse - (1996)
Fjalor demokratik - (1997)
Paqja e përgjakshme: Konferenca ndërkombëtare për Kosovën - (1999)
Një dashuri dhe shtatë faje, roman, bot. Toena, Tiranë, (2001)
I ringjalluri i penduar, tregim satirik. Toena, Tiranë, (2002)
Realiteti i shpërfillur (Vështrim kritik mbi pikëpamjet e Ismail Kadaresë për identitetin shqiptar) - (2006)
Rilindja e dytë
Prej letërsisë romantike deri te letërsia moderne - 2007
Nata është dita jonë, - 2007
[redakto]
Raporti me të tjerët

Botimi i librit nga Ismail Kadare në vitin 2006 "Identiteti europian i shqiptarëve - sprovë" 1 ishte një ringjallje e një polemnike në mes të Qosjes dhe Kadaresë. Kështu ndërsa Kadare e vlerëson identitin shqiptar si perëndimor, Qosja në librin e tij të quajtur "Realiteti i shpërfillur" 2, e vlerëson atë si një përzierje të identitetit perëndimor dhe lindor, të krishterë dhe mysliman.

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions