ZonaShqiptare.co.nr
Dritro Agolli 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Dritro Agolli EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Dritro Agolli EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Dritro Agolli EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Dritro Agolli EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Dritro Agolli EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Dritro Agolli EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Dritro Agolli EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Dritro Agolli EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Dritro Agolli EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Dritro Agolli EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Dritro Agolli EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Dritro Agolli EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Dritro Agolli EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Dritro Agolli EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Dritro Agolli EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Dritro Agolli EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Dritro Agolli EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Dritro Agolli EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Dritro Agolli EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Dritro Agolli EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Dritro Agolli EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Dritro Agolli EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Dritro Agolli EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Dritro Agolli EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Dritro Agolli EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Dritro Agolli EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Dritro Agolli EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Dritro Agolli EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Dritro Agolli EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Dritro Agolli EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
DeViL (367)
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
Amarda (324)
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
Android (127)
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
The Game (120)
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
FoX (33)
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
GT (22)
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
DeViL
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
PLUTO
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
Amarda
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
FoX
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
Star Girl
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
The Game
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
GT
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
Napoleon
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 
vini_on
Dritro Agolli I_vote_lcapDritro Agolli I_voting_barDritro Agolli I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Dritro Agolli I_vote_lcap19%Dritro Agolli I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Dritro Agolli I_vote_lcap4%Dritro Agolli I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Dritro Agolli I_vote_lcap11%Dritro Agolli I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Dritro Agolli I_vote_lcap21%Dritro Agolli I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Dritro Agolli I_vote_lcap10%Dritro Agolli I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Dritro Agolli I_vote_lcap6%Dritro Agolli I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Dritro Agolli I_vote_lcap2%Dritro Agolli I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Dritro Agolli I_vote_lcap2%Dritro Agolli I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Dritro Agolli I_vote_lcap21%Dritro Agolli I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Dritro Agolli I_vote_lcap4%Dritro Agolli I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Letersia » Dritro Agolli

Dritro Agolli

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Dritro Agolli Empty Dritro Agolli prej Mon Oct 17, 2011 9:47 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Dritëro Agolli poet, prozator dhe publicist, që nga vitin 1973 kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe të Artistëve të Shqipërisë. Lindi më 13 tetor 1931 në Menkulas të Devollit. Mësimet e para i mori në fshat, kurse të mesmet në Gjirokastër. Pasi kreu jashtë shtetit në Bashkimin Sovjetik, në Leningrad (Shën Peterburg) studimet e larta për gazetari, punoi një kohë të gjatë në redaksinë e gazetës "Zëri i Popullit". Rrugën letrare e nisi me vjersha, të cilat i botoi që kur ishte nxënës gjimnazi.

Për nga gjinitë, krijimtaria e Dritëro Agollit është e larmishme. Në vjershat dhe poemat e Dritëro Agollit gjejnë shprehje mendimet dhe ndjenjat e njeriut të ri, patriotizmi dhe besnikëria ndaj idealeve revolucionare, cilësitë e tij morale në jetë dhe në punë (Devon, Devoll, Poemë malore, Hapat e mia në asfalt etj.). Vepra e tij poetike më e shquar është Nënë Shqipëri (1975), ku krijohet figura e Atdheut me traditat heroike, me vështirësitë e shumta që ndeshi në rrugën e vet dhe me vendosmërinë për të përballuar çdo pengesë e armik. Në poemën Baballarët theksohet rëndësia e veçantë e vijimësisë së traditave revolucionare në jetën e shoqërisë. Në një sërë vjershash dhe poemash Dritëro Agolli pasqyron frymën heroike të periudhës së Luftës ANÇ (Poema e udhës, Poemë për babanë dhe për vete etj.).

Në prozë bëri emër sidomos romani Komisari Memo (1969), në të cilin pasqyrohet roli i madh edukues dhe drejtues në vitet e Luftës ANÇ. Nga ngjarjet e kësaj periudhe e merr subjektin edhe romani Njeriu me top (1975), që flet për ndikimin e luftës çlirimtare në mentalitetin e njerëzve. Dritëro Agolli ka botuar edhe mjaft tregime e novela nga jeta e sotme. Ndër krijimet satirike romani Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo (1973) vë në lojë konformizmin, servilizmin dhe vanitetin si shfaqje të huaja për njeriun e riTituj të veprave

Në rrugë dolla, 1958 [1]
Hapat e mia në asfalt, 1961 [1]
Zhurma e erërave të dikurshme, 1964
Shtigje malesh dhe trotuare, 1965 [1]
Mesditë, 1968 [1]
Nënë Shqipëri, poemë, 1974 [1]
Fjala gdhend gurin, 1977 [1]
Komisari Memo, roman, 1969 [1]
Njeriu me top, roman, 1975 [1]
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo, roman 1973 [1]
Trëndafili në gotë, roman, 1980 [1]
Fytyra e dytë, dramë [1]
Mosha e bardhë, dramë [1]
Udhëtoj i menduar, 1985 [1]
Njeriu i mirë, tregime
Kalorësi lakuriq, roman

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions