ZonaShqiptare.co.nr
Ismail Kadare 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Ismail Kadare EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Ismail Kadare EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Ismail Kadare EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Ismail Kadare EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Ismail Kadare EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Ismail Kadare EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Ismail Kadare EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Ismail Kadare EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Ismail Kadare EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Ismail Kadare EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Ismail Kadare EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Ismail Kadare EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Ismail Kadare EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Ismail Kadare EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Ismail Kadare EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Ismail Kadare EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Ismail Kadare EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Ismail Kadare EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Ismail Kadare EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Ismail Kadare EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Ismail Kadare EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Ismail Kadare EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Ismail Kadare EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Ismail Kadare EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Ismail Kadare EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Ismail Kadare EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Ismail Kadare EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Ismail Kadare EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Ismail Kadare EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Ismail Kadare EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
DeViL (367)
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
Amarda (324)
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
Android (127)
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
The Game (120)
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
FoX (33)
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
GT (22)
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
DeViL
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
PLUTO
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
Amarda
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
FoX
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
Star Girl
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
The Game
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
GT
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
Napoleon
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 
vini_on
Ismail Kadare I_vote_lcapIsmail Kadare I_voting_barIsmail Kadare I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Ismail Kadare I_vote_lcap19%Ismail Kadare I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Ismail Kadare I_vote_lcap4%Ismail Kadare I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Ismail Kadare I_vote_lcap11%Ismail Kadare I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Ismail Kadare I_vote_lcap21%Ismail Kadare I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Ismail Kadare I_vote_lcap10%Ismail Kadare I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Ismail Kadare I_vote_lcap6%Ismail Kadare I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Ismail Kadare I_vote_lcap2%Ismail Kadare I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Ismail Kadare I_vote_lcap2%Ismail Kadare I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Ismail Kadare I_vote_lcap21%Ismail Kadare I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Ismail Kadare I_vote_lcap4%Ismail Kadare I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Letersia » Ismail Kadare

Ismail Kadare

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Ismail Kadare Empty Ismail Kadare prej Mon Oct 17, 2011 9:46 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Ismail Kadare lindi më 28 janar 1936 në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm; më 1958 mbaroi degën e Gjuhës e të Letërsisë në Universitetin e Tiranës. Më pas shkoi në Moskë me studime për dy vjet në Institutin e Letërsisë Botërore "Maksim Gorki" (1958-1960). Ismail Kadare është shkrimtari më i madh i letërsisë shqipe dhe një nga shkrimtaret më të mëdhenj të letërsise botërore bashkëkohore. Me veprën e tij, që ka shënuar një numër rekord të përkthimeve (në mbi 45 gjuhë të huaja) ai e ka bërë të njohur Shqipërinë në botë, me historinë dhe me kulturën e saj shekullore.

Rrugën e krijimtarisë letrare e nisi si poet që në vitet e gjimnazit ("Frymëzime djaloshare", 1954, "Ëndërrimet", 1957), por u bë i njohur sidomos me vëllimin Shekulli im (1961), që u pasua nga vëllimet e tjera poetike, si: Përse mendohen këto male (1964), Motive me diell (1968) dhe Koha (1976). Vepra poetike e Ismail Kadaresë shquhet për idetë e thella dhe për figuracionin e pasur e origjinal; rol me rëndësi për pasurimin e poezisë shqiptare.

Në fushën e prozës, Ismail Kadare ka lëvruar tregimin, novelën dhe romanin. Vepra e parë e rëndësishme e Ismail Kadaresë në prozë është romani “Qyteti pa reklama”, që nuk u lejua të botohej i plotë deri në vitin 2003. Prozën e tij e karakterizojnë përgjithësimet e gjëra historiko-filozofike, subjekti i ngjeshur dhe mendimi i thellë i shprehur shpesh me anë të parabolës, mbi bazën e asociacionit apo të analogjive historike. Ideja e romanit Gjenerali i ushtrisë së vdekur (1964) është shpirti liridashës i popullit shqiptar. Temën e shpirtit të pamposhtur të shqiptarëve nëpër shekuj autori e trajtoi edhe në romanin Kështjella (1975). Në romanin Kronikë në gur (1970) Kadare kritikoi psikologjinë provinciale dhe traditat prapanike. Probleme të rëndësishme të historisë janë trajtuar edhe në përmbledhjet me tregime e novela Emblema e dikurshme (1977), Ura me tri harqe (1978) dhe Gjakftohtësia (1980). E veçanta e talentit të Ismail Kadaresë shfaqet sidomos në trajtimin, nga një këndvështrim i ri, i temës historike dhe në tingëllimin e mprehtë aktual që është i aftë t'i japë asaj. Një nga krijimet më të shquara të Ismail Kadaresë dhe të të gjithë letërsisë së re shqiptare është romani Pallati i ëndrrave (1981). Shumica e veprave të Ismail Kadaresë janë përkthyer e botuar në mbi 45 gjuhë të botës dhe janë pritur shumë mirë nga publiku lexues. Ai është shkrimtari shqiptar më i njohur në botë.

Ismail Kadare duke lexuar (2002)

Në vjeshtën e viti 1990 Ismail Kadare vendosi të largohet nga Shqipëria dhe të qëndrojë në Paris. Shkrimtari në atë kohë e përligji këtë largim me “mungesën e ndryshimeve demokratike”. Autoritetet e kohës e dënuan largimin e Ismail Kadaresë, por krijimtaria e tij nuk u ndalua. Në vitin 1990 e më pas vepra e tij bëhet shprehja më e fuqishme e vlerave gjuhësore dhe artistike të shqipes letrare. Letërsia e Ismail Kadaresë pas vitit 1990 bart të njëjtat tipare thelbësore të asaj të mëparshme: frymën etnografike dhe shpërfaqjen e identitetit shqiptar.

Libri që botoi Kadare në vitin 2006 "Identiteti evropian i shqiptarëve - sprovë"[1] pjesë e të cilit u botuan edhe nga gazeta Shekulli ka shkaktuar një polemikë në mes të tij dhe Rexhep Qosjes. Kështu përderisa Kadare e karakterizon identitetin shqiptarë si perëndimorë, Qosja në librin e tij të quajtur "Realiteti i shpërfillur"[2], thotë se identiteti shqiptar është një miks i atij perëndimor dhe lindor, krështerë dhe mysliman.

Në 2009 ai u nderua me Diplomë Nderi i Shkencave Sociale dhe Komunikimit institucional ndër Universitetit të Palermos në Sicili, kërkuar me forcë dhe dëshirë nga arbëreshëvet të Piana degli Albanesi.

Ismail Kadare është anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë.

Tituj të veprave

Shih edhe Përkthimi i veprës së Ismail Kadaresë
Frymëzime djaloshare - 1954
Shekulli im - (1961)
Gjenerali i ushtrisë së vdekur - roman- 1963
Përse mendohen këto male - 1964
Dasma - 1968
Motive me diell - (1968)
Kështjella - roman - 1970
Kronikë në gur - roman - 1971
Koha (1976)
Dimri i madh - roman - 1977
Ura me tri harqe - 1978
Kush e solli Doruntinën - roman - 1979
Prilli i thyer - 1980
Gjakftohtësia - përmbledhje novelash - 1980
Nata me hënë - 1985
Koha e shkrimeve - 1986
Koncert në fund të dimrit - 1988
Vepra Letrare - 1981-1989
Dosja H - 1990
Piramida - 1992
Shqipëri - 1995
Pallati i ëndrrave - 1996
Dialog me Alain Bosquet - 1996
Spiritus - roman- 1996
Kushëriri i engjëjve - ese- 1997
Poezi - 1997
Kombi shqiptar në prag të mijëvjeçarit të tretë. Tiranë: Onufri. ISBN 9992730161, ISBN 9789992730164. (scribd.com) - ese - 1998
Tri këngë zie për Kosovën - triptik - 1998
Ikja e shtërgut - tregim - 1999
Qorrfermani - roman - 1999
Vjedhja e gjumit mbretëror - tregime - 1999
Ra ky mort e u pamë - ditar për Kosovën, artikuj, letra - 2000
Kohë barbare (Nga Shqipëria në Kosovë) - biseda - 2000
Breznitë e Hankonatëve - 2000
Vajza e Agamemnonit - 2000
Bisedë përmes hekurash - 2000
Elegji për Kosovën - 2000
Lulet e ftohta të marsit - roman - 2000
Unaza në kthetra - 2001
Eskili, ky humbës i madh - 2001 (ribotim)
Qyteti pa reklama - roman - 2001
Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut - roman - 2002
Pasardhësi - roman - 2004
Shkaba - 2004
Ftese ne studio - 2004
Dantja i pashmangshëm - 2005
Identiteti evropian i shqiptarëve - 2006
Hamleti, princi i vështirë - Sprovë - 2006
Spiritus - 2007
Çështje të marrëzisë -
Poshtërimi në Ballkan -
Muzgu i perëndive të stepës -
Darka e gabuar - roman - 2008
E penguara - roman - 2009
Aksidenti - roman - 2010
Ca pika shiu ranë mbi qelq - poezi
Ditë kafenesh - novelë
Mosmarrëveshja, mbi raportet e Shqipërisë me vetveten
Stinë e mërzitshme në Olymp
Vepra 1
Vepra 2
Vepra 3
Viti i mbrapshtë

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions