ZonaShqiptare.co.nr
Migjeni... 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Migjeni... EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Migjeni... EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Migjeni... EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Migjeni... EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Migjeni... EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Migjeni... EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Migjeni... EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Migjeni... EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Migjeni... EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Migjeni... EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Migjeni... EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Migjeni... EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Migjeni... EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Migjeni... EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Migjeni... EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Migjeni... EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Migjeni... EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Migjeni... EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Migjeni... EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Migjeni... EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Migjeni... EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Migjeni... EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Migjeni... EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Migjeni... EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Migjeni... EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Migjeni... EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Migjeni... EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Migjeni... EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Migjeni... EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Migjeni... EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
DeViL (367)
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
Amarda (324)
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
Android (127)
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
The Game (120)
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
FoX (33)
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
GT (22)
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
DeViL
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
PLUTO
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
Amarda
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
FoX
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
Star Girl
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
The Game
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
GT
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
Napoleon
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 
vini_on
Migjeni... I_vote_lcapMigjeni... I_voting_barMigjeni... I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Migjeni... I_vote_lcap19%Migjeni... I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Migjeni... I_vote_lcap4%Migjeni... I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Migjeni... I_vote_lcap11%Migjeni... I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Migjeni... I_vote_lcap21%Migjeni... I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Migjeni... I_vote_lcap10%Migjeni... I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Migjeni... I_vote_lcap6%Migjeni... I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Migjeni... I_vote_lcap2%Migjeni... I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Migjeni... I_vote_lcap2%Migjeni... I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Migjeni... I_vote_lcap21%Migjeni... I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Migjeni... I_vote_lcap4%Migjeni... I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Letersia » Migjeni...

Migjeni...

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Migjeni... Empty Migjeni... prej Mon Oct 17, 2011 9:43 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Millosh Gjergj Nikolla i njohur si Migjeni lindi më 13 tetor 1911 në Shkodër në një familje ortodokse, i ati zotëronte një bar; vdiq më 26 gusht 1938 në moshën 27-vjeçare në një sanatorium pranë Torinos në Torre Pellice. Ishte poet dhe prozator. Shtëpia ku lindi poeti nuk ekziston më prej shumë vitesh. Ajo ishte e ndërtuar në oborrin e shtëpisë së Trimçeveve dhe pikërisht kjo shtëpi u bë edhe Muzeu i Migjenit nga viti 1961 deri ne vitin 1993.
Origjina e familjes

Mbiemri i tij vjen nga gjyshi i tij Nikolla Dibrani ardhacak nga krahina e Rekës (sot në Maqedoni) ku ishte pjesë i komunitetit ortodoks që lindi një emër tjetër në lëmin e poezisë, Josif Jovan Begeri. Ai u largua nga krahina në gjysmën e dytë të shek. XIX dhe u zhvendos në Shkodër ku punoi si murator dhe më vonë u martua me Stake Milanin nga Kuçi. Para se të vdiste në 1876, u bë me dy djem. Gjergji (ose Gjoka) (1872-1924), i ati i Milloshit dhe Kristo[1].

Gjergji ishte një anëtar shumë i respektuar i komunitetit. Vlen për tu përmendur zgjedhja e tij si përfaqsues i Shkodrës në Kongresin e Beratit më 1922 (ku u shpall Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë nga Fan Noli).[2] Gjergji u martua me Sofia Kokoshin (e ëma Migjenit) në 1900. Ajo vdiq në 1916 duke lënë gjashtë fëmij (dy djem e katër vajza). Si i shoqi, Sofia gëzonte nam të mirë në rrethet shoqërore. E edukuar në seminarin katolik të Shkodrës, të drejtuar nga murgesha italiane[2]. Ndër gjashtë fëmijët, Milloshi dhe e motra më e vogël, Ollga, u shkolluan në shkollën fillore Serbe në Shkodër
Jeta e veprimtaria

Arsimin fillor e mori në qytetin e lindjes në një shkollë serbo-ortodokse dhe nga 1923 der më 1925 u shkollua në Tivar ku e motra Lenka ishte shpërngulur, më 1928-1932 ndoqi mësimet e mesme teologjike në Manastir. Në vitet 1933-1937 punoi si mësues filloreje në Vrakë, Shkodër dhe në Pukë. Kjo është edhe koha kur zhvilloi veprimtarinë letrare. Shkrimet e para i botoi më 1934, bashkëpunoi në revistat "Iliria", "Bota e re" etj. Më 1936 veprat e veta poetike i përmblodhi në librin "Vargje të lira", të cilin censura nuk e la të qarkullojë. Nga fundi i vitit 1937 shkoi në Itali për tu shëruar nga sëmundja e mushkërive. La në dorëshkrim një pjesë të rëndësishme të prozës së tij.

Migjeni kishte bindje të përparuara për kohën e tij, me të cilat filloi të brumoset që në bankat e shkollës nën ndikimin e veprave të autorëve përparimtarë. Punën si shkrimtar e nisi kur në letërsinë shqiptare po forcohej rryma demokratike me shkrimet e tij realiste, thellësisht novatore nga brendia dhe forma, dha ndihmë të madhe në zhvillimin e saj të mëtejshëm.

Në themel të veprimtarisë së Migjenit qëndron aspirata për një botë të re, ku njerëzit e thjeshtë të jetojnë të lirë dhe të lumtur me dinjitet njerëzor dhe pa frikë për të nesërmen. Ky humanizëm aktiv përshkon tej e ndanë veprën e tij. Në poezitë e para, si "Zgjimi", "Të birt' e shekullit të ri", "Shkëndija", "Shpirtënit shtegtarë", etj. pakënaqësia e thellë ndaj realitetit çifligaro-borgjez dhe ëndrra e autorit për një të ardhme të bukur u shpreh me figura të gjalla romantike. Poeti u ngrit kundër amullisë shoqërore dhe forcave që mbanin vendin në errësirë ("kalbësinave që kërkojnë shejtnim"). Kritika e rreptë e gjendjes së rëndë të vendit u gërshetua në këto vepra me dëshirën e zjarrtë për "një agim të lum e të drejtë kombëtar", me grishjen për të luftuar për ditë më të bukura. Për zhvillimin e Migjenit si shkrimtar është karakteristik kalimi i tij i shpejtë nga romantizmi revolucionar në realizmin kritik.

Pasqyrimi i varfërisë së thellë të masave zë vend qendror në botimet e Migjenit për shkrimtarin kishte rëndësi të madhe shoqërore që të dilte në dritë sa më qartë humnera e vuajtjeve, ku e kishte hedhur popullin regjimi reaksionar. Heronjtë e veprave të tij më të mira ("Bukën tonë të përditshme falna sot", "Bukuria që vret", "Mollë e ndalueme", "Legjenda e misrit", "A don qymyr zotni ?", etj.) ishin të papunë që rropateshin gjithë ditën për të nxjerrë kafshatën e gojës, malësorë që qëndronin në zgrip të jetës, të mjerë që nuk u kishte ecur në jetë dhe ishin flakur jashtë shoqërisë. Në "Poemën e mjerimit", veprën e tij më të shquar, Migjeni përshkroi në tablo të gjallë dhe rrëqethëse të gëlltitjes së vështirë të masave të shtypura dhe të shfrytëzuara, të venitjes së tyre fizike nën grushtin e mjerimit, që sundonte në vend dhe mbrohej nga monarkia çifligaro-borgjeze. Në një varg shkrimesh, si "Zoti të dhashtë" etj., Migjeni fshikulloi ashpër indiferentizmin e klasave të kamura ndaj vuajtjeve që hiqte populli. Shtresat e privilegjuara Migjeni i pasqyroi kryesisht në jetën e tyre vetjake, ai tregoi moralin hipokrit dhe despotizmin që karakterizonte marrëdhëniet e tyre familjare ("Të çelen arkapijat", "Studenti në shtëpi"). Në "Studenti në shtëpi" vuri në lojë inteligjencien borgjeze, si forcë e paaftë për të luftuar për ideale të larta. Migjeni goditi haptazi dhe me forcë artin dhe shtypin zyrtar ("Kanga skandaloze", "Programi i një reviste", "Novelë mbi krizën" etj.) Skamorët, të cilët i urrenin shtypësit, por ende nuk guxonin të ngriheshin kundër tyre, Migjeni i pasqyroi me simpati të thellë. Në skicat "Luli i vocërr" dhe sidomos te "Zeneli", shkrimtari vuri në dukje aftësitë intelektuale të masave dhe dëshirën e zjarrtë për ndryshime në gjendjen e tyre shoqërore. Shkrimtari tregoi edhe shfaqjet, sado të zbehta të protestës së tyre ndaj padrejtësisë shoqërore ("Mollë e ndalueme"). Rrëfimi i thjeshtë dhe konciz, imtësitë, që zbulojnë thelbin e dukurisë, fryma polemike, psikologjizmi i hollë, prirja për t'i dhënë personazhet me disa viza, figurat poetike shprehëse, ironia - këto janë veçoritë kryesore të stilit të Migjenit. Shkrimet e tija lanë gjurmë të dukshme në letrarët e rinj të kohës.

Me mohimin e shoqërisë çifligaro-borgjeze dhe aspiratën e fortë për një të ardhme më të mirë për masat e popullit, Migjeni pati ndikim të ndjeshëm në rrethet e rinisë përparimtare ; me veprat e tij ndihmoi në formimin shpirtëror të saj. Këtë rol ato e luajtën edhe në vitet e qëndresës kundër pushtuesit fashist, kur qarkullonin dorë më dorë.

Pas Çlirimit trashëgimi letrar i Migjenit u bë i njohur plotësisht. ("Veprat" e plota të Migjenit janë botuar tri herë: 1954, 1957, 1961, kanë dalë edhe një varg botimesh të tipave të ndryshëm). Shkrimet poetike dhe në prozë të Migjenit janë përkthyer në disa gjuhë të huaja. Për jetën dhe shkrimet e tija janë botuar studime e artikuj të shumtë.

Me interesimin e pushtetit popullor eshtrat e Migjenit u sollën në atdhe (1956). Ju dha titulli "Mësues i Popullit" (1957).

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions