ZonaShqiptare.co.nr
Kasëm Trebeshina 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Kasëm Trebeshina EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Kasëm Trebeshina EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Kasëm Trebeshina EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Kasëm Trebeshina EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Kasëm Trebeshina EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Kasëm Trebeshina EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Kasëm Trebeshina EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Kasëm Trebeshina EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Kasëm Trebeshina EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Kasëm Trebeshina EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Kasëm Trebeshina EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Kasëm Trebeshina EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Kasëm Trebeshina EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Kasëm Trebeshina EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Kasëm Trebeshina EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Kasëm Trebeshina EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Kasëm Trebeshina EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Kasëm Trebeshina EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Kasëm Trebeshina EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Kasëm Trebeshina EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Kasëm Trebeshina EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Kasëm Trebeshina EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Kasëm Trebeshina EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Kasëm Trebeshina EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Kasëm Trebeshina EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Kasëm Trebeshina EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Kasëm Trebeshina EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Kasëm Trebeshina EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Kasëm Trebeshina EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Kasëm Trebeshina EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
DeViL (367)
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
Amarda (324)
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
Android (127)
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
The Game (120)
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
FoX (33)
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
GT (22)
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
DeViL
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
PLUTO
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
Amarda
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
FoX
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
Star Girl
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
The Game
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
GT
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
Napoleon
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 
vini_on
Kasëm Trebeshina I_vote_lcapKasëm Trebeshina I_voting_barKasëm Trebeshina I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Kasëm Trebeshina I_vote_lcap19%Kasëm Trebeshina I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Kasëm Trebeshina I_vote_lcap4%Kasëm Trebeshina I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Kasëm Trebeshina I_vote_lcap11%Kasëm Trebeshina I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Kasëm Trebeshina I_vote_lcap21%Kasëm Trebeshina I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Kasëm Trebeshina I_vote_lcap10%Kasëm Trebeshina I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Kasëm Trebeshina I_vote_lcap6%Kasëm Trebeshina I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Kasëm Trebeshina I_vote_lcap2%Kasëm Trebeshina I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Kasëm Trebeshina I_vote_lcap2%Kasëm Trebeshina I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Kasëm Trebeshina I_vote_lcap21%Kasëm Trebeshina I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Kasëm Trebeshina I_vote_lcap4%Kasëm Trebeshina I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Letersia » Kasëm Trebeshina

Kasëm Trebeshina

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Kasëm Trebeshina Empty Kasëm Trebeshina prej Mon Oct 17, 2011 9:40 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Kasëm Trebeshina lindi më 5 gusht 1926 në Berat. Filloi studimet në Shkollën Normale të Elbasanit, por i ndërpreu më 1942, kur u aktivizua gjallërisht në Luftën Nacionalçlirimtare, prej së cilës i kanë mbetur disa plagë. Trebeshina ndërpreu edhe studimet e larta në Institutin e Teatrit "Ostrovski", të Leningradit dhe iu kushtua tërësisht krijimtarisë letrare. Në vitin 1961 arrin të botojë poemën "Artani dhe Min'ja ose hijet e fundit të maleve" dhe një përkthim pa emër të Garsia Lorkës. Veprat e Trebeshinës kanë nisur të botohen në fillim të viteve '90 fillimisht në Prishtinë: Stina e stinëve, 1991; mekami, melodi turke, 1994; Histori e atyre që nuk janë, 1995 dhe në Tiranë: Legjenda e asaj që iku, 1992; Koha tani, vendi këtu, 1992; Qezari niset për në luftë, 1993; Rruga e Golgotës, 1993; Lirika dhe satirë 1994: Hijet e shekujve, 1996; Ëndrra dhe hije drama; 1996 etj. Megjithatë pjesa më e madhe e veprës së Kasëm Trebeshinës është ende në dorëshkrim: 18 vëllime me poezi, 42 pjesë teatrore, 21 romane e vëllime me tregime etj. Kasëm Trebeshina u njoh si shkrimtar në dhjetëvjeçarin e fundit të shekullit 20. Ky fakt lidhet fillimisht me rebelimin e tij të hapur politik, e më pas me disidencën letrare. Pjesëmarrës aktiv në Luftën Nacionalçlirimtare që në moshë fare të re, ai nuk u pajtua me politikën moniste të numrit një të partisë ku bënte pjesë; e kundërshtoi atë në mënyrë të drejtpërdrejtë, veçanërisht, për orientimin që po i jepte letërsisë dhe arteve. Për këtë qëndrim u burgos dhe veprat i mbetën në dorëshkrim. Letra e tij "Promemorje" për Enver Hoxhën, shkruar më 5 tetor 1953, denoncon vendosjen e pushtetit "njëdorësh" në Shqipërinë e Pasluftës së Dytë Botërore dhe instalimin e Metodës së realismit socialist të cilën vetë Kasëm Trebeshina e identifikon me një censurë nga më të çuditshmet.

"Stina e stinëve", është vepra më përfaqësuese (e atyre që janë botuar deri më sot) e Kasëm Trebeshinës, e cila ka tërhequr vëmendjen e kritikëve dhe të studjuesve të letërsisë. Në këtë vëllim janë përfshirë tri novela: "Stina e stinëve", e cila ka dhe një titull të dytë "Këngë fëmijërie", "Odin Mondvalsen" me titull të dytë "Një histori dashurie" dhe "Fshati mbi shtatë kodrina" apo "Kapriçio shqiptare".

Ndërsa novela e parë dhe e tretë bëjnë objekt fëmijërinë në një rrëfim jashtë tabuve që zakonisht identifikohen me këtë moshë (Stina e stinëve) dhe me ngarkesa historiko-filozofike që e tejkalojnë fëmijërinë (Fshati mbi shtatë kodra), novela tjetër, "Odin Mondvalsen" përbën një cilësi të veçantë si përsa i përket objektit të pasqyrimit, ashtu edhe për nga teknikat e rrëfimit.

Prozator, dramaturg dhe poet, Kasëm Trebeshina e kundërshtoi që në nismë metodën e realismit socialist dëmet e së cilës ishin brenda parashikimeve të tij. Që në vitet '50 ai filloi të shkruajë ndryshe nga veprat që botoheshin aso kohe. Thellësia filozofike e veprave të tij dhe prekja e temave tabu lidhen me talentin e shkrimtarit që shkruan si i thotë shpirti pa pyetur për pasojat. Dhe ndonëse persekutimet e herëpashershme e bënë atë të vuajë fizikisht, vepra e Trebeshinës , ndonëse nuk u botua, si ajo vera e vjetër, e shfaqi vlerën e saj pas disa dekadash (në vitet '90).

Sipas kritikës serioze vepra e Trebeshinës qëndron ndërmjet traditës kuteliane dhe surealizmit. Nisur nga fakti se pjesa më e madhe e veprës së Kasëm Trebeshinës është ende në dorëshkrim, vendi i saj në rrjedhat e letërsisë së sotme shqiptare mbetet i papërcaktuar përfundimisht. Shtigjet e shekujve ,Tregtari i skeletëve

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions