ZonaShqiptare.co.nr
Fatos Arapi 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Fatos Arapi EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Fatos Arapi EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Fatos Arapi EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Fatos Arapi EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Fatos Arapi EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Fatos Arapi EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Fatos Arapi EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Fatos Arapi EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Fatos Arapi EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Fatos Arapi EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Fatos Arapi EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Fatos Arapi EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Fatos Arapi EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Fatos Arapi EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Fatos Arapi EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Fatos Arapi EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Fatos Arapi EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Fatos Arapi EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Fatos Arapi EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Fatos Arapi EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Fatos Arapi EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Fatos Arapi EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Fatos Arapi EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Fatos Arapi EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Fatos Arapi EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Fatos Arapi EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Fatos Arapi EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Fatos Arapi EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Fatos Arapi EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Fatos Arapi EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
DeViL (367)
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
Amarda (324)
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
Android (127)
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
The Game (120)
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
FoX (33)
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
GT (22)
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
DeViL
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
PLUTO
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
Amarda
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
FoX
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
Star Girl
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
The Game
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
GT
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
Napoleon
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 
vini_on
Fatos Arapi I_vote_lcapFatos Arapi I_voting_barFatos Arapi I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Fatos Arapi I_vote_lcap19%Fatos Arapi I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Fatos Arapi I_vote_lcap4%Fatos Arapi I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Fatos Arapi I_vote_lcap11%Fatos Arapi I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Fatos Arapi I_vote_lcap21%Fatos Arapi I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Fatos Arapi I_vote_lcap10%Fatos Arapi I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Fatos Arapi I_vote_lcap6%Fatos Arapi I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Fatos Arapi I_vote_lcap2%Fatos Arapi I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Fatos Arapi I_vote_lcap2%Fatos Arapi I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Fatos Arapi I_vote_lcap21%Fatos Arapi I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Fatos Arapi I_vote_lcap4%Fatos Arapi I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Letersia » Fatos Arapi

Fatos Arapi

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Fatos Arapi Empty Fatos Arapi prej Mon Oct 17, 2011 9:38 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Fatos Arapi lindi në vitin 1930 në Vlorë, Shqipëri. Po atje ai kreu shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta i ndoqi në Bullgari (Sofje) në fakultetin e Matematikës dhe të Ekonomisë. Ka punuar shumë vjet gazetar dhe pedagog në Fakultetin Histori Filologji të Tiranës. Disa herë ka fituar çmime kombëtare e ndërkombëtare për poezi. Në vitin 2008 e fitoi ,,Kurorën e artë,, në manifestimin poetik Mbrëmjet e poezisë strugane dhe është i pari poet shqiptar që e ka fituar këtë shpërblim.

Vepra e Fatos Arapit është e pasur në llojet e zhanret e ndryshme që ai lëvroi. Përveç poezisë ku ai qëndron në rreshtat e parë, F. Arapi ka shkruar disa novela: Patat e egra, 1969; Cipa e borës, 1985; Gjeniu pa kokë, 1999 etj; disa romane: Dhjetori i shqetësuar, 1970; Shokët, 1977; Deti në mes, 1986; disa drama: Partizani pa emër, 1962; Qezari dhe ushtari i mirë Shvejk, në front diku, 1995; ka bërë disa përkthime: Këngë për njeriun, Nikolla Vapcarov, 1981; Poezi, Pablo Neruda, 1989; Safo, 1990; Antologji e poezisë turke etj; si dhe ka shkruar një numër të madh artikujsh e studimesh të ndryshme.

Poezitë e para F. Arapi i botoi në gjysmën e dytë të viteve pesëdhjetë, dhe, përkatësisht në vitet 1962 e 1966 botoi vëllimet "Shtigje poetike" dhe "Poezia dhe vjersha". Që në hapat e parë ai paralajmëroi një zë të veçantë në artikulimin gjuhësor të botës dhe të njeriut, një vizion të vetin mbi realitetin. Fillimet poetike të Fatosit do të jenë tematikisht të rrudhura e të reduktuara, duke u kushtëzuar nga rrethanat politike të kohës. Në frymën e hovit ndërtimor dhe të entuziazmit për çlirimin e vendit, që mbizotëronte brenda parimeve krijuese të realizmit socialist poeti shpaloste besimin se Shqipëria ecte drejt një rruge të re, të lirë, dhe ky besim bënte të përballohej më lehtë durimi dhe sakrifica. Brenda këtij vizioni, Fatos Arapi shpesh do t'i përqeshë e përbuzë burokratët dhe demagogët, si në poezinë "Antiburokratike", apo do të sjellë disa veçanti përmbajtësore dhe ekspresive si në poezinë "Pse erdha në jetë". Siç shihet, poeti i thur ode lirisë dhe "mejtimit të lirë" siç e quan ai. është synim dhe ideal madhor, pas të cilit poeti magjepset dhe përbetohet.


Tituj të veprave

Shtigje poetike, 1962 [1]
Partizani pa emër, 1962
Poema dhe vjersha, 1966 [1]
Ritme të hekurta, 1968 [1]
Patat e egra, 1969
Dhjetori i shqetësuar, 1970 [1]
Dikush më buzëqeshte, 1972 [1]
Poezi të zgjedhura, 1974 [1]
Drejt qindra shekujsh shkojmë 1977 [1]
Shokët, 1977
Cipa e borës, 1985
Deti në mes, 1986
Ku shkoni ju statuja, 1990 [1]
Qezari dhe ushtari i mirë Shvejk, në front diku, 1995
Gjeniu pa kokë, 1999

Përkthime
Këngë për njeriun, Nikolla Vapcarov, 1981;
Poezi, Pablo Neruda, 1989;
Safo, 1990;
Antologji e poezisë turke,

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions