ZonaShqiptare.co.nr
Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Mon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Mon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Mon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Mon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Sat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Sun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Sun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Tue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Fri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Thu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Tue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Sat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Tue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Wed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Fri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Fri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Fri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Fri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Thu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Fri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Fri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Sat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Sat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Wed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Fri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Tue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Tue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Tue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Tue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Tue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
 
DeViL (367)
 
Amarda (324)
 
Star Girl (222)
 
Android (127)
 
The Game (120)
 
PLUTO (114)
 
Jennifer (46)
 
FoX (33)
 
GT (22)
 

Most active topic starters
Sweetness
 
DeViL
 
PLUTO
 
Amarda
 
FoX
 
Star Girl
 
The Game
 
GT
 
Napoleon
 
Dreamer
 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

19% 19% [ 24 ]
4% 4% [ 5 ]
11% 11% [ 14 ]
21% 21% [ 26 ]
10% 10% [ 12 ]
6% 6% [ 8 ]
2% 2% [ 2 ]
2% 2% [ 3 ]
21% 21% [ 27 ]
4% 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Multimedia » Portali i forumit » CEZ: Gjobë dhe burg për 328 konsumatorë

CEZ: Gjobë dhe burg për 328 konsumatorë

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 CEZ: Gjobë dhe burg për 328 konsumatorë prej Mon Oct 17, 2011 8:33 am

DeViL

DeViL
Root Administrator
Root Administrator
CEZ nuk ka ndërmend të tolerojë. Përballë detyrimeve për të rritur arkëtimet dhe ulur humbjet në rrjet, kompania çeke është e vendosur ta çojë deri në fund ‘luftën’ ndaj konsumatorëve që nuk paguajnë faturën e dritave.

Aksionet kanë nisur me kohë, ku të ndara me grupe dhe sipas grafikut, ‘forcat speciale’ të kontraktuara nga CEZ zbarkojnë në zona të shënuara në hartë me ngjyrë të kuqe si zona problematike. Rezultatet paraprake tregojnë se shumë individë kanë përfunduar në dyert e gjykatave të paditur nga CEZ, dhe plot të tjerë janë detyruar të paguajnë gjobën, madje të burgosen.

Gazeta “Shqip” ka mundur të sigurojë të dhënat zyrtare nga kompania e shpërndarjes së energjisë, ku vërehet re numri i madh i rasteve të gjykuar dhe dënuar nga drejtësia për shkak se kanë vjedhur energjinë elektrike, duke mos e paguar atë, apo duke u furnizuar nga linja të tjera të paligjshme.

“Departamenti i Arkëtimeve dhe ai Ligjor janë duke përgatitur rreth 1500 dosje të klientëve debitorë, të cilat do të paraqiten në gjykatë”, bën të ditur zyrtarisht kompania, e cila duket e vendosur ta çojë deri në fund misionin për uljen e borxhit. Numri i madh i dosjeve ndodhet në fazën finale për t’u dërguar në gjykatë, ku gati 400 prej tyre janë tashmë të kopsitura. “Dosjet u përkasin kryesisht klientëve individë, por edhe klientë biznese të cilët rezultojnë me vlera shumë të larta debie. Kjo është masa finale që kompania ndërmerr pasi ka ezauruar të gjitha etapat e njoftimeve dhe paralajmërimeve për shlyerje detyrimesh”, thotë për gazetën kompania. Shifrat rreth borxhit të akumuluar nga mospagesa e faturave të energjisë llogaritet në miliarda lekë, ku pjesë të konsiderueshme zë edhe vetë shteti.

Sakaq, skuadrat e NTL (humbjeve jo-teknike) kanë paraqitur në prokurori 1313 raste. Nga këto, 200 raste janë për vjedhje ose ndërhyrje në matës, kurse 1113 për rilidhje të paligjshme. CEZ thotë se klientit i bëhen të njohura pasojat në rast se nuk paguan faturën, ose në rast se e përsërit, sikurse i jepet mundësi që detyrimin ta shlyejë me këste.

“Nuk është qëllimi ynë të ndëshkojmë konsumatorët, por disiplinimin, pasi energjia është një mall që duhet paguar”, thekson kompania. Megjithatë, CEZ e kishte të pamundur dërgimin në gjykatë të klientëve problematikë, të cilët janë ndëshkuar për veprat e tyre. Mësohet, se gjykata ka dhënë vendim të formës së prerë (burg ose gjobë) për 328 raste, sikurse janë në shqyrtime e sipër 200 raste. Të dhënat tregojnë se jo të gjitha rastet kanë përfunduar me dënim, ku rreth 50 dosje janë pushuar. Aktualisht, prokuroria ka marrë në shqyrtim 800 raste të vjedhjes së energjisë dhe dëmtimit të pronës, nga ku pritet plotësimi i dosjes për dërgimin në gjykatë.

Një tjetër aksion i CEZ është i shtrirë te Përmbarimi, për ekzekutimin e vendimit të gjykatës. Bëhet fjalë për 240 vendime, për të cilat CEZ ka kërkuar ndihmën e përmbaruesve privatë.


_________________
ZonaShqiptare
http://zonashqiptare.co.nr

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Free blog