ZonaShqiptare.co.nr
Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Mon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Mon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Mon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Mon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Sat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Sun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Sun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Tue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Fri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Thu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Tue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Sat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Tue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Wed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Fri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Fri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Fri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Fri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Thu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Fri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Fri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Sat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Sat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Wed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Fri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Tue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Tue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Tue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Tue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Tue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
 
DeViL (367)
 
Amarda (324)
 
Star Girl (222)
 
Android (127)
 
The Game (120)
 
PLUTO (114)
 
Jennifer (46)
 
FoX (33)
 
GT (22)
 

Most active topic starters
Sweetness
 
DeViL
 
PLUTO
 
Amarda
 
FoX
 
Star Girl
 
The Game
 
GT
 
Napoleon
 
Dreamer
 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

19% 19% [ 24 ]
4% 4% [ 5 ]
11% 11% [ 14 ]
21% 21% [ 26 ]
10% 10% [ 12 ]
6% 6% [ 8 ]
2% 2% [ 2 ]
2% 2% [ 3 ]
21% 21% [ 27 ]
4% 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Multimedia » Portali i forumit » Familja Toptani: Berisha po kthen luftën e klasave

Familja Toptani: Berisha po kthen luftën e klasave

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

PLUTO

PLUTO
Root Administrator
Root Administrator


TIRANE- Është Ajten Toptani, nipi i rilindësit të madh të Shqipërisë Murat Toptanit, që reagon ndaj deklaratës së kryeministrit Berisha bërë në seancën parlamentare të ditës së enjte, ku ndër të tjera u shpreh se “atë që i kanë bërë Toptanët Shqipërisë nuk ia ka bërë të gjithë okupatorët”. Kjo deklaratë e kryeministrit Berisha përfshin të gjithë familjen e njohur Toptani, pa specifikuar se kush nga kjo familje apo me këtë mbiemër ia kanë bërë një gjë të tillë Shqipërisë. Në fakt, Berisha shquhet për kujtesë të mirë dhe për njohuri të mira historike edhe letrare, por në këtë rast, me këtë deklaratë bërë në parlament, e përfshiu të gjithë familjen Toptanase në një përkufizim, në fakt jo pozitiv për ta. Për këtë arsye iu drejtuam trashëgimtarëve të kësaj familjeve, pikërisht mbesave dhe një prej nipave të Murat Toptanit, për të reaguar në lidhje me këtë deklaratë të kreut të qeverisë së shtetit shqiptar. Dhe ja cila ishte reagimi i tij.
REAGIMI
“Jam i sigurt ose dëshiroj të jetë një lapsus për formën e frikshme përgjithësuese ose zoti kryeministër Berisha ka njohuri të përcipta për historinë e vendit të tij kur krahason Toptanasit me Haxhi Qamilin. Toptanasit përfaqësonin qytetarinë, inteligjencën dhe patriotizmin e kombit shqiptar kurse Haxhi Qamili përfaqësonte injorancën dhe shtresën e ulët revolucionare pre-bolshevike prej së cilës rrjedhin një pjesë e politikanëve shqiptarë. Toptanasit qenë dhe janë të një kulture perëndimore dhe integruese, gjë të cilën e kanë demonstruar me kontributin e tyre me vetëmohim në pavarësinë, kulturën dhe në krijimin e shtetit shqiptar. Nuk është e nevojshme të përmenden emra, por adresa e partisë së kryeministrit rrethohet nga 3 rrugë që mbajnë emrat e tre patriotëve tiranas Toptanas. Mendoj që krahasimet të jenë më të kujdesshme se na kujtojnë luftën e klasave të ndjekur nga Partia e Punës për 40 vjet, mësimet e së cilës jetojnë si reflekse të kushtëzuara tek shpirti i shumë personave dhe politikanëve duke shkaktuar fyerje të pa drejta dhe efekte negative tek fëmijët pasardhës së kësaj familjeje. Toptanasit tradicionalisht dhe në përgjithësi kanë qenë dhe do të mbeten në parimet e së djathtës atdhedashëse shqiptare-europiane nga e cila paraardhësit e tyre kanë marrë bazat e kulturës personale të cilën e kanë përdorur gjithmonë në dobi të Atdheut dhe të familjes së tyre”.
Letra është e nënshkruar nga Ajteni, që është djali i Sulejmanit, i biri i Murat Toptanit.

DEKLARATA E BERISHES: TOPTANASIT ME KEQ SE PUSHTUESIT
Në një debat të ashpër me opozitën kryeministri shqiptar përveç akuzave që i bëri forcave politike të së majtës, deputetëve të saj për pengim të reformave në vend, ndër të tjera bëri dhe deklaratën tjetër për familjen e Toptanëve. “Atë që i kanë bërë Toptanët, Shqipërisë, nuk ia kanë bërë të gjithë okupatorët”, - tha Berisha në seancën parlamentare të së enjtes. Kjo deklaratë ishte pjesë e argumentimit të kryeministrit shqiptar se socialistët ishin penguesit kryesor të mos marrjes së statusit për vend kandidat në Bashkimin Europian. Për të bërë një krahasim historik, pra për të risjellë në kujtesë pengesa të tjera që Shqipëria ka pasur nga vetë shqiptarët, që kanë punuar kundër interesave të saj, kryeministri përmendi mbiemrin e një familjeje të shquara jo vetëm tiranase, por edhe e gjithë Shqipërisë. “Shqiptarë, këta zotërinj nuk kanë bllokuar vetëm ligjet me 3/5, por kanë votuar kundër të gjitha ligjeve. Bllokimi i vizave do mbetet përpjekja e tyre më diabolike. Një ditë, në tempullin e Brukselit, një personalitet i shquar do të më thoshte: mirë ai, zotëri (Edi Rama), se është kaq antishqiptar, po ata që e ndjekin në këtë mënyrë, çfarë janë. Përgjigja ime ishte se edhe ai, edhe ata janë shqiptarë, sepse atë që i kanë bërë shqiptarët, Shqipërisë, nuk ia ka bërë asnjë barbar. Atë që i ka bërë Enver Hoxha, Shqipërisë, nuk ia kanë bërë të gjitha pushtimet. Atë që i kanë bërë Toptanët dhe Haxhiqamilët, Shqipërisë, nuk ia kanë bërë të gjithë okupatorët”, - u shpreh Berisha të enjten e 13 tetorit 2011.
(s.g/Gilmana Bushati/GSH/BalkanWeb)

http://zonashqiptare.betaboard.net

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog