ZonaShqiptare.co.nr
Pavioni i viktimave të komunizmit 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Pavioni i viktimave të komunizmit EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
DeViL (367)
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
Amarda (324)
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
Android (127)
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
The Game (120)
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
FoX (33)
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
GT (22)
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
DeViL
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
PLUTO
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
Amarda
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
FoX
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
Star Girl
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
The Game
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
GT
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
Napoleon
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 
vini_on
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcapPavioni i viktimave të komunizmit I_voting_barPavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcap19%Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcap4%Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcap11%Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcap21%Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcap10%Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcap6%Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcap2%Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcap2%Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcap21%Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_lcap4%Pavioni i viktimave të komunizmit I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Tema Shoqerore » Showbiz & Lifestyle » Pavioni i viktimave të komunizmit

Pavioni i viktimave të komunizmit

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Pavioni i viktimave të komunizmit Empty Pavioni i viktimave të komunizmit prej Tue Dec 06, 2011 9:16 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator


Periudha e komunizmit ka qenë padyshim një nga më të vështirat që ka kaluar populli ynë në historinë e tij. Në Muzeun Kombëtar pritet të rihapet së shpejti një pavion i veçantë kushtuar terrorit komunist.

Pavioni i cili u hap për herë të parë në vitin 96, do të ketë të ekspozuara shumë sende vetiake, të personave që u persekutuan, burgosën dhe vranë në kohën e monizmit.

Ndër materialet e vecanta, ndodhet një letër dërguar Enver Hoxhës nga Edip Tërshana, një prej aktivistëve të luftës, në vitin 1947. Në të, ai dënonte politikat antikosovare të qeverisë dhe vrasjet e padrejtësitë që i bëheshin popullit.

Veshjet që viktimat kishin në trup në momentin e vrasjes, disa prej tyre të gjakosura apo të mbushura me shenjat e plumbave që ju morën jetën, instrumentet e torturës, apo edhe sendet personale të jetës së përditshme, mbartin me vete një histori të dhimbshme.

Ndër të tjera, në vitrina do të ekspozohen edhe objekte të cilat tregojnë se kultura dhe dija triumfojnë edhe në kohë vuajtjesh e izolimi. Koloneli Idris Ruka, ka qenë një nga të persekutuarit e sistemit. Në qelinë e tij të burgut ai shkroi një sërë dorëshkrimesh, të cilat u nxorrën jashtë me ndihmën e familjes me anë të një cante të vjetër.

“Në përgjithësi ky pavion do të ndjekë kriterin kronologjik, që do të thotë se do të merremi me viktimat e terrorit komunist nga viti 45-90, por brenda tij sigurisht nuk do të mungojë as, si të thuash, ai parimi i tematikës ”, tha Sotirulla Hoxha, Shefe e Sektorit të Historisë dhe Muzeologjisë në Muzeun Kombëtar.

Krahas fotove dhe dokumentave të ish pavionit të ngritur në muze në vitin 1996, pavioni i ri do të pasurohet me të tjera, të panjohura më parë.

Gjithashtu do të vendosen edhe disa monitorë, në të cilët do të jepen kronika e filma dokumentarë, që përmbajnë materiale për terrorin komunist në Shqipëri si dhe procese gjyqësore me zë.


_________________
ZonaShqiptarePavioni i viktimave të komunizmit Rev210

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Create a forum on Forumotion | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions