ZonaShqiptare.co.nr
Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Mon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Mon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Mon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Mon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Sat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Sun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Sun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Tue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Fri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Thu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Tue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Sat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Tue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Wed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Fri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Fri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Fri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Fri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Thu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Fri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Fri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Sat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Sat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Wed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Fri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Tue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Tue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Tue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Tue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Tue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
 
DeViL (367)
 
Amarda (324)
 
Star Girl (222)
 
Android (127)
 
The Game (120)
 
PLUTO (114)
 
Jennifer (46)
 
FoX (33)
 
GT (22)
 

Most active topic starters
Sweetness
 
DeViL
 
PLUTO
 
Amarda
 
FoX
 
Star Girl
 
The Game
 
GT
 
Napoleon
 
Dreamer
 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

19% 19% [ 24 ]
4% 4% [ 5 ]
11% 11% [ 14 ]
21% 21% [ 26 ]
10% 10% [ 12 ]
6% 6% [ 8 ]
2% 2% [ 2 ]
2% 2% [ 3 ]
21% 21% [ 27 ]
4% 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Multimedia » Portali i forumit » Si të shpëtoni lidhjen tuaj

Si të shpëtoni lidhjen tuaj

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Si të shpëtoni lidhjen tuaj prej Tue Dec 06, 2011 9:12 am

Sweetness

avatar
Administrator
Administrator


Mosmarrëveshjet janë të natyrshme në jetën në çift, por ndërsa disa sqarohen dhe të bëjnë të ndihesh më mirë, çështje të tjera vetëm sa rrisin tensionin dhe divergjencat midis partnerëve.

Sipas vëzhgimeve, shumë lidhje futen në krizë pasi mesazhi i debatit nuk kuptohet qartë prej partnerit tjetër. Këto janë pesë shembuj të zënkave tipike që ndodhin në çift.

1. Viktimizmi
”Përse sillesh kaq keq me mua?”, është një pyetje tipike në shumë lidhje, siç është tipike edhe përgjigja “sepse e meriton”. Ky është rasti tipik i viktimizimit, kur njëri nga partnerët mendon se faji është i gjithi i tjetrit.

Megjithatë, duke pyetur “përse sillesh kaq keq me mua?”, e vetmja gjë që bën është të tregosh se nuk ke fuqi reale mbi lidhjen. Në këtë rast, zgjidhja mund të vijë vetëm nëpërmjet marrjes përsipër të më tepër përgjegjësive dhe përqendrimit të bisedës mbi një çështje të caktuar. Përse sillesh kaq keq nuk është një pyetje që do të zgjidhë gjë. Pyetja e duhur duhet ngritur mbi diçka konkrete, jo mbi të gjitha njëkohësisht.

2. Heshtja
”Përse nuk thua diçka? Çfarë do të bësh”. “Nuk kam asgjë për të thënë”. Biseda tipike e një çifti me mungesë të theksuar komunikimi. Zakonisht, janë meshkujt ata që refuzojnë të shprehen.

”Gratë janë zakonisht efiçente me mënyrën se si përballojnë ndienjat e tyre, por meshkujt mund të “përmbyten” nga emocionet. Për ta është shumë e vështirë të argumentojnë mbi ndienjat e tyre, kështu që zgjedhin të evitojnë këto biseda”, shprehet një ekspert. Zgjidhja? Durimi. Për të pytur partnerin mbi tema që nuk do të jenë shumë të këndshme prej tij për t’u trajtuar, është e rëndësishme që të pritet një moment kur ai të jetë i qetë.

3. Tërheqja në vetvete
Nëse njëri prej dy partnerëve e ndien veten të sulmuar, atëherë mund të zgjedhë të mbyllet në vetvete dhe është pikërisht kjo pika kur komunikimi ndërpritet. Tërheqja në vetvete është një mënyrë natyrore reagimi nën presion, por një shenjë e tillë duhet të kuptohet si shumë shqetësuese nga partneri.

Zgjidhja, edhe në këtë rast është durimi, për të shkuar deri tek arsyet që shkaktojnë këtë tërheqje. “Nëse një njeri akuzon dhe tjetri mbrohet, i dyti do të mbrohet dhe do të kundërshtojë shpesh me argumenta të pabaza. Kjo do të fusë lidhjen në një rreth vizioz”, komenton një psikolog. Është pikërisht ky rreth vicioz ai që duhet shmangur.

4. Kritikat ekstreme
Atëherë kur një marrëdhënie përfundon në kritika personale, atëherë situata është me të vërtetë alarmante, sepse sharjet, etiketimet dhe sulmet personale janë të mbushura pothuajse gjithmonë me shumë mllef.

Të mësosh të shprehësh një pakënaqësi pa kaluar në kriticitet është e vështirë, por e domosdoshme. Kriticiteti duhet zbutur dhe adresuar me tone të buta, për të patur me të vërtetë efekt.

5. “E di se çfarë do të thuash”
”Nuk ka përse të flasim sepse e di çfarë do të thuash që pa hapur gojë”. “Mirë, sepse as kam pikën e dëshirës që të flas me ty”. Një bisedë e tillë, fatkeqësisht jo e rrallë, sinjalizon që një marrëdhënie është me të vërtetë drejt fundit.

Ajo që po ndodh në të vërtetë është që të dy partnerët janë të inatosur me njëri-tjetrin dhe tregojnë mungesë interesi e konsiderate. Për të gjetur një zgjidhje, është e rëndësishme që të dy partnerët ta duan diçka të tillë. Psikologët shpjegojnë se pothuajse të gjitha konfliktet, kanë arsye të tjera të fshehura.

Hapja e zemrës dhe përpjekja për të gjetur një kompromis me partnerin është veprimi i fundit që mund t’i japë edhe një shans një lidhjeje të tillë, përpara se zënkat të shkojnë në një pikë pa kthim.


_________________
ZonaShqiptare

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Sosblog.com