ZonaShqiptare.co.nr
Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Mon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Mon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Mon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Mon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Sat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Sun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Sun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Tue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Fri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Thu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Tue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Sat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Tue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Wed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Fri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Fri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Fri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Fri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Thu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Fri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Fri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Sat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Sat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Wed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Fri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Tue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Tue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Tue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Tue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Tue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
 
DeViL (367)
 
Amarda (324)
 
Star Girl (222)
 
Android (127)
 
The Game (120)
 
PLUTO (114)
 
Jennifer (46)
 
FoX (33)
 
GT (22)
 

Most active topic starters
Sweetness
 
DeViL
 
PLUTO
 
Amarda
 
FoX
 
Star Girl
 
The Game
 
GT
 
Napoleon
 
Dreamer
 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

19% 19% [ 24 ]
4% 4% [ 5 ]
11% 11% [ 14 ]
21% 21% [ 26 ]
10% 10% [ 12 ]
6% 6% [ 8 ]
2% 2% [ 2 ]
2% 2% [ 3 ]
21% 21% [ 27 ]
4% 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Multimedia » Portali i forumit » Përse dështuam me statusin?

Përse dështuam me statusin?

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Përse dështuam me statusin? prej Thu Oct 13, 2011 8:10 am

DeViL

avatar
Root Administrator
Root Administrator
12 prioritetet të cilat duhet të plotësonte Shqipëria ndahen në tre grupe. Ato politike që janë 5, për forcimin e shtetit ligjor, ku theksohet reforma në sistemin gjyqësor, lufta kundra korrupsionit dhe funksionimi i administratës publike, në mënyrë të depolitizuar të përmbledhura në 4 rekomandime. Tre rekomandimet e tjera kanë të bëjnë me të drejtat e njeriut.

Por përse edhe kësaj here Shqipëria mori një notë negative nga Brukseli? Cilët janë shkaqet që cuan në mosrealizimin e tyre?

Fillimisht Gentian Elezi, pedagog për Cështjet e Integrimit në Universitetin Europian të Tiranës, analizon mosplotësimin e kriterit politik.

“Kriteret specifike politike, per të cilat bëhet fjalë, nga funksionimi i parlamentit deri te miratimi i disa ligjeve të lëna pas, të gjitha kanë në thelb votimin me shumicën e cilësuar në parlament. Klima
Integrimi
PS: Raporti i KE, instrument i rëndësishëm
"Statusi", Sequi: Ngërci ju pengoi
e krijuar gjate ketij viti të fundit, jo vetëm nuk lejoi miratimin e këtyre nismave, por përkundrazi i dimë ngjarjet që kanë ndodhur, që përkeqësuan gjendjen politike dhe mundësinë e një miratimi të tillë. Progres raporti nuk ka risi nga ajo qe prisnim dhe palët nuk duhet të grinden më për gotën gjysmë plot apo gjysmë bosh. Palët e dinë që gota është gjysmë bosh”, tha Elezi.

Sipas zotit Elezi, faji mund të identifikohet lehtë në mosrealizimin e prioriteteve me karakter politik.

“Disa kritere nuk kerkojne shumice te cilesuar ne parlament dhe mund te ishin plotesuar nga shumica qeverisese edhe pa nevojën e opozitës në parlament. Nëse flasin për reformat e mëdha, aty është edhe prezenca e opozitës që mungonte”, tha Elezi.

Por a do të këtë shanse që Shqipëria të marrë statusin në muajin dhjetor, në mbledhjen e ardhshme të Këshillit të Ministrave?

“Ka një hapësirë, por duket sikur kjo po shndrrohet ne nje lloj alibie. Mundësia është shumë e vakët, nëse nuk ka një vullnet sa më parë nga politika”, tha Elezi.

Erion Muharremaj, pedagog i Drejtësisë, rendit një sërë faktorësh në mosrealizimin e dy prioriteteve të lidhura me sistemin e drejtësisë.

“Në sistemin e drejtësisë, mungon një sistem real dhe efektiv meritokracie, përsa i përket vlerësimit të punës në gjyqësor.Nuk jam në dijeni të një sistemi transparent të vleresimit te punes së gjyqtarëve. Shumica e gjyqeve zhvillohen ende në zyrat e gjyqtarëve, cka shkakton edhe pamundësinë reale të zhvillimit të një procesi të rregullt, qoftë nga pamja e formalitetit, qoftë edhe nga mundësitë që krijohen për kontakte të palëve me gjyqtarin, sepse drejtësia jo vetëm duhet të jepet, por edhe të shihet që jepet drejtësia. Opinioni i gjerë publik është, që në gjyqësor ka një nivel të lartë korrupsioni. Eshtë një tërësi faktorësh, të lidhur ngushtë me njëri-tjetrin, që kanë bërë që Shqipëria të mos jetë në gjendje të zbatojë këto dy kritere të vendosura nga Bashkimi Evropian”, tha Muharremaj.

Sikurse edhe në progres raportet e shkuara, zbatimi të drejtave të njeriut ka marrë kritika. Zonja Vjollca Mecaj Drejtore e Komitetit Shqiptar të Helsinkit thotë se nuk mjafton vetëm legjislacioni, por zbatimi mbetet i largët.

“Institucionet qe shteti ka krijuar që kanë shkuar në mbështetje të grave janë të pakta. Një nga problemet lidhur me drejtat e grave është numri i pamjaftueshëm i përfaqësimit të grave në qeverisjen e vendit. Po ashtu edhe për fëmijët, ne kemi bere ligje te bukura, por ne fakt ne sot kemi fëmijë analfabetë, fëmijë të paregjistruar. Ndërkohë për romët ka një platformë, por efektivisht ende jemi tek një mendësi diskriminuese për këtë komunitet”, tha Mecaj.


_________________
ZonaShqiptare
http://zonashqiptare.co.nr

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a blog