ZonaShqiptare.co.nr
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
DeViL (367)
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
Amarda (324)
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
Star Girl (222)
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
Android (127)
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
The Game (120)
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
PLUTO (114)
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
Jennifer (46)
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
FoX (33)
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
GT (22)
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
DeViL
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
PLUTO
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
Amarda
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
FoX
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
Star Girl
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
The Game
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
GT
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
Napoleon
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 
vini_on
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcapHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_voting_barHEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcap19%HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 19% [ 24 ]
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcap4%HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 4% [ 5 ]
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcap11%HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 11% [ 14 ]
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcap21%HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 21% [ 26 ]
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcap10%HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 10% [ 12 ]
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcap6%HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 6% [ 8 ]
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcap2%HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 2% [ 2 ]
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcap2%HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 2% [ 3 ]
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcap21%HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 21% [ 27 ]
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_lcap4%HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Multimedia » Portali i forumit » HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë

HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë Empty HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë prej Wed Nov 23, 2011 4:36 pm

PLUTO

PLUTO
Root Administrator
Root Administrator
HEC-et në privatizim vlejnë 300 milionë Tecivlores

Katër hidrocentralet që qeveria dëshiron të privatizojë për 100-150 milionë euro, mund të kushtojnë dy herë më shumë në rast se do të ndërtohen tani dhe kanë një jetëgjatësi prej së paku 250-300 vjet, bëjnë të ditur ekspertë të energjisë për “Shqip” duke kundërshtuar shitjen e një “pasurie kombëtare të pazëvendësueshme,” siç e konsiderojnë ata.

Ekspertët që aktualisht punojnë privatisht në projekte të ndryshme të ndërtimit të hidrocentraleve të vegjël privatë, nuk pranojnë të prononcohen me emër për shkak të problemeve që mund t’u krijohen nga qeveria në aktivitetet e tyre, por sqarojnë jopublikisht se të gjitha hidrocentralet në privatizim, përveç vlerës së madhe monetare, kanë edhe funksione të pazëvendësueshme në sistemin energjetik shqiptar të sotëm dhe privatizimi i tyre mund të sjellë kosto shtesë për KESH.

Qeveria ka shpallur për privatizim hidrocentralet e Ulzës dhe Shkopetit në lumin Mat dhe hidrocentralet Bistrica 1 dhe Bistrica 2 në lumin Bistricë. Të katër hidrocentralet prodhojnë mesatarisht 546 mijë MW/h, e cila, duke marrë parasysh çmimin aktual të energjisë në treg të hapur prej 50 eurosh për MW/h, nënkupton se kanë potencial për xhiro vjetore prej 22.8 milionë euro.

Çmimi

Qeveria beson se mund të arkëtojë 100-150 milionë euro për katër hidrocentralet me fuqi të përbashkët të instaluar prej 76 megawatt, por ekspertët thonë se në rast se do të ndërtoheshin sot, këto HEC-e mund të kushtonin 300 milionë euro. Hidrocentrali i Ashtës po kushton 4 milionë euro për megawatt fuqi të instaluar, thonë ekspertët, gjë që do të thotë se katër hidrocentralet e hedhura për privatizim mund të kushtojnë së paku 300 milionë euro.

Të katër hidrocentralet janë ndërtuar në vitet ’60-‘70, në kohën kur shqiptarët punonin me statusin e skllevërve. Vdekjet apo plagosjet në punë nuk merreshin parasysh nga qeveria e kohës, e cila shpesh përdorte të burgosur për arsye politike për të punuar si skllevër. Sakrifica e këtyre njerëzve nuk u pagua kurrë, por vendi gjithsesi ka sot hidrocentralet. Shitja e këtyre hidrocentraleve me çmim të lirë, jo vetëm që do të sjellë shitjen e sakrificës së shqiptarëve që i ndërtuan, por do të ngarkojë edhe brezat e ardhshëm me fatura dritash më të shtrenjta.

Rëndësia strategjike

Hidrocentrali i Shkopetit mbi lumin Mat ka fuqi të instaluar prej 24 MW në dy turbina. KESH e përdor këtë hidrocentral prej shumë vitesh si rezervë strategjike prodhuese. Prodhimi i energjisë në vend ka nevojë gjithmonë të jetë 3-4 për qind më shumë se sa kërkesa në mënyrë që të shmanget rënia e rrjetit dhe ndërprerja e furnizimit. Njëri prej agregateve të Shkopetit me madhësi 12 MW përbën pikërisht 3 për qind të energjisë që furnizohet zakonisht në rrjet. KESH nuk ka ndonjë aset më të përshtatshëm për ta përdorur si rezervë teknike dhe përdorimi i hidrocentraleve të mëdhenj ekzistues sipas ekspertëve, mund të sjellë rritjen e humbjeve teknike dhe rënien e eficencës kombëtare në përdorimin e rezervës hidrike.

Ndërkohë, hidrocentralet e Bistricës janë gjithashtu të rëndësishme për sistemin pasi janë të vendosura në jug, janë sot për sot, burimet e vetme gjeneruese me rëndësi në pjesën jugore të vendit, ndihmojnë në stabilizimin e tensionit në atë pjesë të rrjetit dhe rrjedhimisht sjellin uljen e humbjeve teknike. Për rehabilitimin e tyre, qeveria shpenzoi rreth 40 milionë marka gjermane kredi dhjetë vjet më parë.

Jetëgjatësia

Me përjashtim të hidrocentralit të Ulzës, të tre HEC-et e tjera të hedhura në privatizim konsiderohen të pavdekshëm. Jetëgjatësia e tyre llogaritet në 250-300 vjet, ndërkohë që tashmë kanë mbushur vetëm 50-70 vitet e para të jetës.

Rreziku më i madh për hidrocentralet është mbushja e basenit me prurje të gurta, gjë që për hidrocentralin e Shkopetit nuk ekziston si rrezik, pasi prurjet e ngurta mbeten në Ulzë ndërsa në Bistricë nuk ka prurje të gurta për shkak se ky është një lum i përbërë tërësisht nga burime nëntokësore. Vlera e prodhuar e energjisë së këtyre hidrocentraleve, në rast se merret parasysh se kanë edhe 200-230 vjet jetë, mund të arrijë në 4 miliardë euro me çmimet aktuale. Asnjë kompani private nuk mendon në terma kaq afatgjatë, por në rast privatizimi, kjo është shuma e parave që vendi to të paguajë në formën e faturave të dritave të privatizuesit, të cilët në fakt pritet të paguajnë më pak se 5 për qind të përfitimeve të pritshme.

http://zonashqiptare.betaboard.net

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Create a forum on Forumotion | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions