ZonaShqiptare.co.nr
Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Mon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Mon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Mon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Mon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Sat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Sun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Sun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Tue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Fri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Thu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Tue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Sat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Tue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Wed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Fri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Fri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Fri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Fri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Thu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Fri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Fri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Sat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Sat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Wed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Fri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Tue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Tue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Tue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Tue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Tue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
 
DeViL (367)
 
Amarda (324)
 
Star Girl (222)
 
Android (127)
 
The Game (120)
 
PLUTO (114)
 
Jennifer (46)
 
FoX (33)
 
GT (22)
 

Most active topic starters
Sweetness
 
DeViL
 
PLUTO
 
Amarda
 
FoX
 
Star Girl
 
The Game
 
GT
 
Napoleon
 
Dreamer
 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

19% 19% [ 24 ]
4% 4% [ 5 ]
11% 11% [ 14 ]
21% 21% [ 26 ]
10% 10% [ 12 ]
6% 6% [ 8 ]
2% 2% [ 2 ]
2% 2% [ 3 ]
21% 21% [ 27 ]
4% 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Multimedia » Portali i forumit » Qeveria, e paaftë të menaxhojë TVSH-në

Qeveria, e paaftë të menaxhojë TVSH-në

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Qeveria, e paaftë të menaxhojë TVSH-në prej Fri Oct 14, 2011 8:43 am

DeViL

DeViL
Root Administrator
Root Administrator
Kryeministri Berisha iu përgjigj propozimeve të PS-së, se ulja e TVSH-së do të dëmtonte biznesin vendas. Qëndrimi i prerë i Kryeministrit ul shpresat për një manovër që do të mund të çonte në reduktimin e çmimeve. Në fakt, debati për bërjen zero të TVSH-së për disa artikuj bazë të konsumit, si mielli, qumështi, veza, dhe reduktimi në 10 për qind për vajin dhe sheqerin ka shkaktuar shumë reagime nga kampe të ndryshme të politikës.

Gazeta ‘Shqip’ bën të ditur se argumentet e paraqitura nga anëtarë të Komisionit të Ekonomisë, përfaqësues të mazhorancës, si Florion Mima dhe Selami Xhepa, tregojnë se nga ulja e TVSH-së, nuk përfiton tjetër, veçse i pasuri dhe tregtari, që ka mani të maksimizojë fitimet. “Praktikat e deritanishme kanë treguar, si në rastin e arsimit privat, se ulja e TVSH-së nuk sjell efektin e pritshëm, por vetëm fitim për biznesin”, thotë Mima, dikur zv/ministër i Financave, në mandatin e parë qeverisës të së djathtëve. Sa për të varfrit, Mima thekson faktin se ndikimi në xhepin e tyre do të jetë minimal, pasi janë të pasurit ata që konsumojnë më tepër. Kurse Selami Xhepa, ish-këshilltar i Kryeministrit Berisha, jep pak a shumë të njëjtin argument. Sipas tij, ulja e TVSH-së do të shtrembëronte strukturën e tregut, ndërsa uljet e kostos së prodhimit nuk do të shkojnë në favor të konsumatorit, por në xhepin e tregtarit.

Këto janë argumentet e para që në njëfarë mënyre rrëzojnë tezën e Kryeministrit se ulja e TVSH-së do të dëmtonte biznesin prodhues vendas. Dy ditë më parë, Kryeministri u shqetësua më tepër për biznesin, sesa për vetë konsumatorin, kur në fakt ekspertët e fushës analizojnë të tjera shkaqe.

Por ajo që konsiderohet fusha më problematike lidhet me menaxhimin e taksave. Vetë Ministria e Financave e pranon se një reduktim i selektuar i TVSH për disa produkte do ta bënte procesin më të vështirë në menaxhimin e mbledhjes së taksës. Këtë fakt e pranon edhe Mima. Sipas tij, administrata tatimore nuk ka eksperiencën e vendeve perëndimore në administrimin e taksave. Ndoshta do të duhen edhe disa vite të tjera për të eksperimentuar skemat e uljes së TVSH-së për kategori të caktuara.

Në fakt, ajo që i shqetëson më tepër palët ka të bëjë me mungesën e të ardhurave. Aktualisht TVSH mban 25 për qind të buxhetit dhe zë një peshë mbi 10 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto.

Mimi Kodheli, deputete e PS-së dhe iniciatore e skemës së propozuar thotë se efektet nga ulja e TVSH-së përballohen nga buxheti i shtetit. “Përgjysmimi i TVSH-së për mallrat si vaj, sheqer dhe oriz kanë një efekt në buxhet në jo më shumë se 1,8 miliardë lekë. Ndërsa tatimi me 0% TVSH i grurit, miellit, bukës, qumështit dhe vezëve do të ketë një efekt jo më shumë se 1,9 mld lekë”, thotë Kodheli. Ministria e Financave thotë se deri në korrik, nga TVSH janë mbledhur 63.6 miliardë lekë, ose 0.6 për qind më pak se një vit më parë dhe 0.1 për qind më shumë se parashikimi në buxhetin e rishikuar për vitin 2011.


_________________
ZonaShqiptare
http://zonashqiptare.co.nr

Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | Society and Culture | Misc | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog