ZonaShqiptare.co.nr
Gazeta SHQIP - Ekonomi 373360_263296830381277_281311100_n Vizitor. Ketu mund te gjesh: Forum | Lajme | Video | Filma | Muzike <> Forum | News | Videos | Movies | Music.
ZonaShqiptare.co.nr

Nje bote plot informacion!!

Facebook
Tema Fundit
» seks me motren time te madhe
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyMon Jan 22, 2018 9:22 pm nga kamerras10

» seks i eger me kunatin
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyMon Jan 22, 2018 9:20 pm nga kamerras10

» Si me qiu tezja ime
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyMon Sep 11, 2017 10:54 pm nga kamerras10

» Seks me vellain
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyMon Jul 31, 2017 11:28 am nga kamerras10

» Foto te Genta Ismajlit
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptySat Feb 07, 2015 11:30 pm nga edi.devolli.1

» Foto te vipave shqiptare me te brendshme ose nudo!
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptySun Sep 14, 2014 11:42 am nga Inonimine -BOY

» Seks i ndaluar
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptySun May 04, 2014 12:39 am nga intuita_

» te pallosh kunaten
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyTue Apr 01, 2014 8:05 pm nga DeViL

» Foto nudo te Zajmina Vasjarit.
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyFri Mar 28, 2014 1:19 am nga agetamuco

» Histori Erotice (Personale)
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyThu Mar 06, 2014 5:00 pm nga Vizitor

» Kerkoj pune
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyTue Feb 04, 2014 8:38 pm nga vini_on

» seks me kunaten
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptySat Sep 28, 2013 5:49 pm nga Vizitor

» Video Erotike
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyTue Jun 04, 2013 11:14 pm nga shpetim spahiu

» Foto "HOT" te Arta Bajramit
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyWed Dec 19, 2012 11:02 am nga alexs marpalaj

» Foto "NUDO" te Rozana Radit
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyFri Nov 16, 2012 12:13 am nga Kopetenti

» Poezi dashurie
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyFri Jun 29, 2012 9:18 am nga oltian cerri

» Kush mendoni se do jete kengetari i vitit 2012?
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyFri Jun 29, 2012 9:14 am nga oltian cerri

» Live The Life Welcome!!
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyFri Mar 16, 2012 4:52 pm nga DeViL

» Foto te Zajmines "HOT"
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyThu Feb 09, 2012 9:56 pm nga klajdi

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyFri Jan 20, 2012 3:09 pm nga PLUTO

» Video Meta-Prifti!!
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyFri Jan 20, 2012 2:02 pm nga PLUTO

» BURN - Per dike
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptySat Jan 14, 2012 8:33 pm nga DeViL

» Urimi i Top Medias per festat
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptySat Jan 07, 2012 9:07 am nga Sweetness

» Eni Koci Ft Noizy - Je gjithcka
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyWed Dec 28, 2011 3:59 pm nga DeViL

» Kerkon pune?!
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyFri Dec 16, 2011 4:50 pm nga FoX

» Aleanca Kuq e Zi
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyTue Dec 06, 2011 10:20 am nga Sweetness

» KUQ E ZI Videoklipi Kombetar Shqiptar - 2011
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyTue Dec 06, 2011 9:54 am nga Sweetness

» Fansat ankohen për Çiljetën: “Të duam në festivale”
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyTue Dec 06, 2011 9:49 am nga Sweetness

» Seldi kapet mat me Adelina Tahirin
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyTue Dec 06, 2011 9:48 am nga Sweetness

» Jonida Maliqi shton 15 kilogramë gjatë shtatzënisë
Gazeta SHQIP - Ekonomi EmptyTue Dec 06, 2011 9:47 am nga Sweetness

Top posters
Sweetness (507)
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
DeViL (367)
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
Amarda (324)
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
Star Girl (222)
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
Android (127)
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
The Game (120)
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
PLUTO (114)
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
Jennifer (46)
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
FoX (33)
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
GT (22)
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 

Most active topic starters
Sweetness
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
DeViL
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
PLUTO
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
Amarda
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
FoX
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
Star Girl
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
The Game
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
GT
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
Napoleon
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 
vini_on
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcapGazeta SHQIP - Ekonomi I_voting_barGazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 

Sondazh

Kengerari me i mire i vitit 2012

Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcap19%Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 19% [ 24 ]
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcap4%Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 4% [ 5 ]
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcap11%Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 11% [ 14 ]
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcap21%Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 21% [ 26 ]
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcap10%Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 10% [ 12 ]
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcap6%Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 6% [ 8 ]
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcap2%Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 2% [ 2 ]
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcap2%Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 2% [ 3 ]
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcap21%Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 21% [ 27 ]
Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_lcap4%Gazeta SHQIP - Ekonomi I_vote_rcap 4% [ 5 ]

Totali i votave : 126

Top posting users this month

Top posting users this week

EroticSite Facebook Like

You are not connected. Please login or register

ZonaShqiptare.co.nr » Multimedia » Gazeta SHQIP » Gazeta SHQIP - Ekonomi

Gazeta SHQIP - Ekonomi

Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Gazeta SHQIP - Ekonomi Empty Gazeta SHQIP - Ekonomi prej Thu Nov 10, 2011 9:56 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Gazeta SHQIP - EkonomiEdituar për herë të fundit nga Sweetness në Thu Nov 10, 2011 10:04 am, edituar 1 herë gjithsej


_________________
ZonaShqiptareGazeta SHQIP - Ekonomi Rev210

2Gazeta SHQIP - Ekonomi Empty Re: Gazeta SHQIP - Ekonomi prej Thu Nov 10, 2011 9:56 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Çmimet filluan të rriten gjatë Tetorit, inflacioni arrin 3%

INSTAT

Rikthehet shtrenjtimi i jetesës për shqiptarët

Kostoja e jetesës së shqiptarëve u rikthye në rritje gjatë muajit të kaluar, pas pesë muajsh rënie graduale, bëhet e ditur nga Instituti i Statistikave. Indeksi i Çmimeve të Konsumit u rrit me 0.4 për qind gjatë tetorit në krahasim me shtatorin, ndërsa inflacioni vjetor ishte 3 për qind.

Ndryshimi i tendencës ishte i pritshëm, për shkak të mbarimit të sezonit të prodhimit bujqësor vendas dhe afrimit të dimrit. Ndërkohë, qeveria duket e ndihmoi rritjen e çmimeve, duke i rritur tarifat e studimit në universitete me 3.4 për qind, sipas INSTAT-it. Nafta dhe benzina u shtrenjtuan me 0.8 për qind si pasojë e një takse të re të vendosur nga qeveria.

Indeksi i grupit “Ushqime dhe pije jo alkoolike” shënoi një rritje prej 1.0 për qind krahasuar me muajin e mëparshëm. Brenda këtij grupi rritja më e madhe prej 6.9 për qind vërehet në nëngrupin “zarzavate përfshirë patatet”. Këtu mund të përmendim rritjen e çmimit të specave me 31.0 për qind, patëllxhanëve me 29.9 për qind, domateve me 21.5 për qind, bishtajave me 18.8 për qind, kastravecëve me 7.7 për qind etj.

Indeksi i nëngrupit “fruta” shënoi një rritje prej 0.7 për qind, ku mund të veçojmë rritjen e çmimit të portokajve me 8.5 për qind, rrushit me 6.9 për qind, dardhës me 1.2 për qind etj. Çmimet e disa frutave të tjera shënuan ulje gjatë këtij muaji, ku mund të përmendim uljet e çmimeve të kivit me 11.8 për qind, limonit me 8.2 për qind, mollëve me 6.7 për qind etj. Gjatë muajit tetor çmimet janë rritur edhe në disa nëngrupe të tjera të grupit të ushqimeve, ku mund të veçojmë rritjet në nëngrupin “qumësht, djathë e vezë” 1.0 për qind, “sheqer dhe ëmbëlsira” me 0.2, “vajra dhe yndyra” me 0.1 për qind etj.


_________________
ZonaShqiptareGazeta SHQIP - Ekonomi Rev210

3Gazeta SHQIP - Ekonomi Empty Re: Gazeta SHQIP - Ekonomi prej Thu Nov 10, 2011 9:57 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Naço: Përmbytjet jo nga digat, por duam shi

Ministri i Ekonomisë siguron digat: Por s’kemi ca t’u bëjmë fatkeqësive

Ministri i Ekonomisë, Nasip Naço, raportoi dje në Komisionin Parlamentar të Sigurisë në lidhje me sigurinë e digave të hidrocentraleve. I thirrur nga opozita në këtë raportim, ministri i Ekonomisë, Naço, tha se “garantoj për sigurinë e digave dhe se përmbytjet në zonat ku shtrihet kaskada e Drinit nuk do të shkaktohen nga keqmenaxhimi i tyre”. “Ne do të mbajmë dhe po mbajmë nën kontroll nivelin e ujit. Për sa u përket përmbytjeve, mund t’ju them se ata nuk do të mund të ndodhin nga keqmenaxhimi i digave dhe i nivelit të ujit në HEC-e. Ne duam shumë të bjerë shi, por nëse ne zbatojmë me korrektesë këtë rregullore, nuk do të ketë përmbytje, për shkak të digave. Për shkaqe të tjera natyrore apo fatkeqësi të tjera ato nuk ndodhin vetëm te ne, por edhe në vende të tjera të zhvilluara”, tha Naço. Ministri i Ekonomisë, Naço, ndërkohë bëri të ditur pamundësinë e nisjes së punimeve për HEC-in e Skavicës, pasi ka një kosto financiare prej 55 milionë eurosh. “Për sa i përket këtij hidrocentrali ne kemi kërkuar që të mbajmë 51% të aksioneve si shtet, pasi ai shtrihet në kaskadën e Drinit”, tha Naço. Deputetët e opozitës në këtë komision u shprehën skeptikë në lidhje me raportimin e ministrit të Ekonomisë. Socialisti Blushi u shpreh se “përmbytjet erdhën nga keqpërdorimi i digave, e si rezultat i nevojës që kishte qeveria për shitjen e energjisë, me qëllim për të mbushur vrimat e buxhetit apo borxhet e shtetit”. “Kam informacione se vitin e kaluar qeveria ka shituar 20 milionë euro energji, por ndërkohë fatura financiare e përmbytjeve shkoi 100 milionë euro. Pra, më shumë se sa fitimi i shitjes së energjisë”, tha Blushi. Ndërsa deputeti socialist, Gazmir Bizhga, tha se “banorët e zonës së Shkodrës ende nuk kanë marrë lekët nga qeveria si pjesë dëmshpërblimit për dy përmbytjet e ndodhura gjatë 2009-2010”. Deputeti tjetër i opozitës, Xhemal Qefalia, tha se “Ministria e Ekonomisë duhet të parashikojë fonde emergjence, pasi vitet e kaluara ai është përballuar nga Ministria e Mbrojtjes, çka ka ndikuar në mosarritjen e standardeve të NATO-s nga ana e shtetit shqiptar karshi aleancës ushtarake”. Por Naço theksoi se “përgjigjet për sigurinë e digave në komision dhe se për çështjet e përmbytjeve, apo për hidrovoret dhe argjinaturat mund të pyeten ministri i Brendshëm apo ai Bujqësisë”.


_________________
ZonaShqiptareGazeta SHQIP - Ekonomi Rev210

4Gazeta SHQIP - Ekonomi Empty Re: Gazeta SHQIP - Ekonomi prej Thu Nov 10, 2011 9:57 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
Lesi prezanton vlerat e turizmit shqiptar në Londër

Panairi

Në sezonin e 32 të Panairit Ndërkombëtar të Turizmit në Londër, nuk kishte sesi të mungonte edhe Shqipëria, me pavijonin e saj, të mbushur me informacione të ndryshme rreth vlerave që përfaqëson vendi ynë. I pranishëm në panair ishte edhe zv.ministri i Turizmit, Nikollë Lesi, i cili shfrytëzoi rastin të lobonte për karakteristikat dhe mundësitë e zhvillimit të sektorit, që konsiderohet prioritet kryesor për Shqipërinë. Zv.ministri zhvilloi takime të shumta, ndërsa të pranishmit në panair u njohën nga afër me bukuritë e vendit tonë, ku ndër të tjera nuk munguan edhe kontaktet për organizime turesh të ndryshme. Një ndër panairet më kryesore në botë, në datat 7-9 nëntor parashikon të presë mbi 27 mijë vizitorë, ndërsa në të marrin pjesë 152 vende dhe rajone.


_________________
ZonaShqiptareGazeta SHQIP - Ekonomi Rev210

5Gazeta SHQIP - Ekonomi Empty Re: Gazeta SHQIP - Ekonomi prej Thu Nov 10, 2011 9:57 am

Sweetness

Sweetness
Administrator
Administrator
“Vodafone”, ofertë për personat me aftësi të kufizuara të dëgjimit

Breaking Views

Në Shqipëri mendohet të jenë rreth 4000 persona me aftësi të kufizuara në dëgjim, mes tyre përfshihen rastet e humbjes së dëgjimit në lindje apo si pasojë e aksidenteve.

Kjo kategori mund të komunikojë vetëm përmes gjuhës së shenjave (daktilim), sms-ve dhe email-it. Ky lloj komunikimi konsiderohet kritik dhe i pazëvendësueshëm. Bazuar në nevojën e këtij grupi shoqëror për komunikim të një lloji të veçantë, kompania “Vodafone Albania”, duke shfrytëzuar kapacitetin e rrjetit 3G që tashmë mbulon thuajse të gjithë vendin, ofron për të gjithë individët me probleme dëgjimi një plan tarifor special i bazuar kryesisht në shërbimin e videothirrjes, që është shumë i domosdoshëm për komunikimin me daktilim.

“Ky plan tarifor special dhe ekskluziv për personat me probleme dëgjimi mundëson marrjen e shërbimeve jetike të komunikimit me çmime oferte. Kështu, duke paguar vetëm minutën e parë videocall apo SMS/MMS-në e parë të ditës, mundësohet komunikimi i mëtejshëm ditor falas kundrejt çdo numri ‘Vodafone Club’”, bëjnë të ditur drejtues të kompanisë mobile.

Njëkohësisht, ekskluzivisht për këtë grup shoqëror, “Vodafone Albania” ofron deri në 54 për qind zbritje për një seri telefonash Smartphone që mundësojnë komunikimin me video call.


_________________
ZonaShqiptareGazeta SHQIP - Ekonomi Rev210

6Gazeta SHQIP - Ekonomi Empty Re: Gazeta SHQIP - Ekonomi prej Fri Nov 11, 2011 8:50 am

DeViL

DeViL
Root Administrator
Root Administrator
Puna jashtë orarit, pa pagesë edhe për 2012
2011-11-10
Gjergj Erebara

Buxheti i shtetit nuk parashikon shpenzime shtesë, përveç pagës për administratën publike

Punonjësit e administratës publike ka gjasa që do të mbeten edhe në vitin 2012 pa pagesë për punën jashtë orarit apo ditëve të pushimit, pasi buxheti i shtetit nuk ka programuar fonde për këto pagesa. Lajmi bëhet i ditur nga relacioni që shoqëron projektbuxhetin e vitit 2012 dhe që është publikuar nga Ministria e Financave. Sipas kodit të punës, punonjësit e administratës publike meritojnë të paguhen për orët shtesë në masën 1.2 herë më shumë se sa paguhen për punën e zakonshme, por qeveria, me një vendim të posaçëm këtë vit vendosi ta heqë pagesën në para duke rekomanduar që puna jashtë orarit të paguhet me pushim shtesë në masën 1.2 herë. Kjo masë i detyroi punonjësit e administratës publike të kthejnë pagesat për orët shtesë që patën marrë për vitin 2011 si dhe për pagat shtesë që patën marrë për moskryerjen e pushimeve në vitin 2010. Kjo qe një masë që mendohej se ishte e përkohshme, për shkak të vështirësive financiare të qeverisë të shkaktuara nga kriza. Por sipas relacionit të buxhetit të vitit të ardhshëm, ka gjasa që kjo masë të jetë e vlefshme së paku edhe për një vit.

“Fondi i pagave është përllogaritur duke mbajtur në konsideratë rritjen e përgjithshme të pagave, duke filluar nga data 15 korrik 2011, VKM nr. 463, datë 16.06.2011 ‘Për kohëzgjatjen e punës dhe të pushimit në disa nga institucionet shtetërore’, i ndryshuar si edhe VKM nr.472, datë 02.07.2010 ‘Për disiplinimin e përdorimit të fondeve buxhetore’ i ndryshuar”, - thuhet në relacionin shoqërues të projektbuxhetit të vitit 2012. Vendimi për disiplinimin e përdorimit të fondeve buxhetore i urdhëroi të gjitha ministritë të mos kryejnë pagesa për punë jashtë orari, të mos paguajnë dieta dhe të lejojnë udhëtimet jashtë shtetit vetëm në raste të rralla, me miratimin e titullarit të institucionit.

Policia e Shtetit qe sektori që u prek më shumë nga ky vendim. Zyrtarët e këtij institucioni, të cilët patën paguar orë shtesë për policët gjatë ngjarjeve të 21 janarit si dhe gjatë zgjedhjeve vendore, si dhe kishin konvertuar orëve shtesë me pushime shtesë rrezikonin të linin vendin praktikisht pa policë. Qeveria e ndryshoi këtë vendim dhe i dha mundësi Ministrisë së Brendshme të mos e zbatonte po ta shihte të arsyeshme. Megjithatë, vendimi në tërësi mbetet në fuqi dhe Ministria e Financave nuk ka programuar fonde për mbulimin e punës gjatë orarit që punonjës të administratës mund të kryejnë gjatë vitit të ardhshëm.

Shkurtimet e ushtarakëve

“Shpenzimet e personelit për vitin 2012, bazuar në një politikë që synon rritjen e eficencës dhe efektivitetit të burimeve njerëzore, parashikohen të ulen në terma reale nga 5.2% e PBB-së në 2011 në 5.1% e PBB-së në 2012-n. Më konkretisht, kjo ulje ka ardhur si pasojë e reformave që parashikohen të kryhen në disa sektorë si: reduktimi i numrit të efektivëve ushtarakë të Ministrisë së Mbrojtjes, të cilët ulin në këtë mënyrë numrin e përgjithshëm të punonjësve buxhetorë për vitin 2012 në 88 640 punonjës, nga 89 560 punonjës në vitin 2011”, - thuhet në relacionin e buxhetit të shtetit.

Rritje pagash për inflacionin

Për vitin 2012, qeveria parashikon rritje pagash, por kjo rritje do të jetë e kujdesshme dhe vetëm sa për të mbuluar rritjen e kostos së jetesës për punonjësit e administratës publike. Që nga viti 2009, qeveria nuk ka kryer rritje pagash përtej normës së inflacionit mesatar të deklaruar nga Instituti i Statistikave, pra rreth 3 për qind në vit. Edhe viti 2012 nuk do të ketë ndryshim.

“Politika e rritjes së pagave do të vazhdojë edhe për vitin 2012 dhe do të konsistojë në një politikë të kujdesshme indeksimi dhe rritje selektive për sektorët prioritarë, - thuhet në relacionin e buxhetit.

Gjithashtu, këtë vit në përllogaritjen e shpenzimeve për paga është identifikuar si një zë më vete fondi i veçantë, i cili gjatë vitit 2012 do të përdoret vetëm pas miratimit të ministrit të Financave në përputhje me performancën e të ardhurave sipas rasteve të përcaktuara në vendimin përkatës të Këshillit të Ministrave”, - thuhet në relacion.


_________________
ZonaShqiptareGazeta SHQIP - Ekonomi Rev210
http://zonashqiptare.co.nr

7Gazeta SHQIP - Ekonomi Empty Re: Gazeta SHQIP - Ekonomi prej Fri Nov 11, 2011 8:51 am

DeViL

DeViL
Root Administrator
Root Administrator
KESH në vështirësi financiare, nuk ka zgjidhje pa rritje çmimesh
2011-11-10


Dritat

Korporata paguhet vetëm 1.48 lekë për kWh, por paguan 7 lekë për energjinë e importuar

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare, kompania nën pronësi shtetërore që kryen furnizimin me energji elektrike të vendit, është aktualisht në vështirësi financiare dhe ka kërkuar trefishim të çmimit me të cilën e shet energjinë, një rritje kjo që duket se është e vetmja zgjidhje. KESH ka kërkuar zyrtarisht nga Enti Rregullator i Energjisë, t’i rritet çmimi me të cilin shet energjinë te OSSH-ja, nga 1.48 lekë që është për vitin 2010, në 5.03 lekë për vitin e ardhshëm, por vetë drejtori i ERE-së ka deklaruar më herët se nuk ka ndër mend ta rrisë çmimin. Çmimi prej 1.48 lekësh mjafton për të mbuluar koston e prodhimit të energjisë elektrike me hidrocentrale, por nuk mjafton për të paguar faturat e importit të dritave. Skema aktuale e tregut të energjisë elektrike, që u krijua pas privatizimit të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes, e ngarkon KESH-in me detyrimin për të furnizuar shpërndarjen me një sasi të caktuar energjie, pavarësisht sasisë së prodhimit në hidrocentrale.

KESH pati të ardhura të bollshme gjatë vitit 2010, kur qe në gjendje të furnizonte CEZ Shpërndarjen dhe të eksportonte një pjesë të konsiderueshme të prodhimit të vet me çmime të larta në tregun rajonal. Bilanci i korporatës nuk është publik, por Ministria e Financave thotë se në maj të këtij viti, KESH kreu pagesën e tatimit mbi fitimin në masën 1,147 milionë lekë (rreth 8 milionë euro), gjë që nënkupton që fitimet e saj për vitin 2010 kanë qenë neto rreth 80 milionë euro. Si pasojë e kësaj, ERE-ja ia uli çmimin e shitjes KESH-it për t’ia rritur Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes. Por këtë vit, KESH nuk pati mundësi të prodhonte aq sa në vitin 2010 dhe aktualisht po importon 10 milionë kWh në ditë, me një kosto prej afërsisht gjysmë milioni euro në ditë.

Plotësimi i kërkesës së KESH-it për rritjen e çmimit të energjisë për vitin 2012 mund ta rrisë çmimin final, që aktualisht është rreth 10 lekë për kWh, në masën 30-40 për qind.

Zgjidhja tjetër që i mbetet qeverisë për të shmangur rritjen e çmimit është financimi i KESH-it nga buxheti i shtetit, por shuma e përgjithshme e nevojshme për të mbuluar importimin e energjisë elektrike arrin në dhjetëra milionë euro, ndërsa buxheti i shtetit është aktualisht në vështirësi, pa pasur nevojë për faturë shtesë.


_________________
ZonaShqiptareGazeta SHQIP - Ekonomi Rev210
http://zonashqiptare.co.nr

8Gazeta SHQIP - Ekonomi Empty Re: Gazeta SHQIP - Ekonomi prej Fri Nov 11, 2011 8:51 am

DeViL

DeViL
Root Administrator
Root Administrator
Qeveria harxhoi fondin rezervë
2011-11-10


21 janari

Më shumë se gjysma e fondit rezervë për emergjenca civile që menaxhohet nga Këshilli i Ministrave këtë vit u përdor për pagesa në lidhje me protestën e 21 janarit, gjatë së cilës protestuesit socialistë u përplasën me policinë dhe katër demonstrues mbetën të vrarë nga plumbat e Gardës së Republikës. Relacioni shoqërues i projektbuxhetit të vitit 2012 tregon se, 904 milionë lekë nga fondi rezervë shkojnë 2për shpërblime si dhe për blerjen e pajisjeve të reja me qëllim shtypjen e protestave të ngjashme në të ardhmen.

“Rreth 54.2 për qind e fondit rezervë, ose rreth 904.3 milionë lekë i janë dhënë Ministrisë së Brendshme, nga të cilat përmendim fondet për shpërblimin e punonjësve të Policisë së Shtetit, Gardës së Republikës dhe Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm, në Ministrinë e Brendshme, të angazhuar në mbrojtjen e institucioneve të shtetit”, - thuhet në relacion. Ministria e Financave sqaron se këto fonde janë përdorur edhe për “blerje pajisjesh, mjetesh dhe materialesh speciale, në plotësim të nevojave të Policisë së Shtetit dhe të Gardës së Republikës etj”, - vijon më tej relacioni.

Fonde të tjera janë përdorur gjithashtu për të ndihmuar familjet e prekura nga përmbytjet, por fondet për përmbytjet qenë të pamjaftueshme, sepse zona e NënShkodrës ende nuk i ka marrë dëmshpërblimet dhe po pret, pavarësisht se nga përmbytja tashmë ka kaluar gati një vit.


_________________
ZonaShqiptareGazeta SHQIP - Ekonomi Rev210
http://zonashqiptare.co.nr

9Gazeta SHQIP - Ekonomi Empty Re: Gazeta SHQIP - Ekonomi prej Fri Nov 11, 2011 8:51 am

DeViL

DeViL
Root Administrator
Root Administrator
Shërbimet ndaj borxhit, 600 milionë dollarë
2011-11-10


Raporti

Prezantohet plani për kostot e 2012—s

Vitin tjetër, buxheti i shtetit do të paguajë rreth 600 milionë dollarë për shërbimet ndaj borxhit. Ministria e Financave thotë se për borxhin e brendshëm ka një gjendje në rritje të shpenzimeve për interesa, si rezultat i rritjes së peshës që zënë instrumentet afatgjatë në stokun e borxhit, por është parashikuar gjithashtu edhe rezerva për ndryshimet e strukturës së borxhit dhe financimit të tij. “Në mënyrë më analitike nga analiza e interesave të borxhit të brendshëm, rezulton se këto interesa rriten me rreth 2,3 miliardë lekë nga obligacionet ku ndikimin më të madh e ka shtesa e obligacioneve 2 dhe 5-vjeçare me 1,9 miliardë lekë, ndërsa obligacionet 3-vjeçare rriten më pak, me rreth 400 milionë lekë”, shprehet zyrtarisht ministria.

Parashikimi i nivelit të shpenzimeve për interesa është bazuar në fluksin e huamarrjes së brendshme dhe të huaj, si dhe në nivelin e parashikuar të normës së interesit në kushtet e një situate makroekonomike të qëndrueshme. Për pasojë, krahasuar me buxhetin e rishikuar 2011, edhe në vitin 2012 shpenzimet për këtë zë parashikohen të qëndrojnë në nivelet rreth 3.6 për qind të PBB.

Në fund të shtatorit, stoku i borxhit ndaj PBB arriti në 58.20 për qind, nga i cili 33.17 për qind është borxh i brendshëm dhe 25.03 për qind është borxh i jashtëm.


_________________
ZonaShqiptareGazeta SHQIP - Ekonomi Rev210
http://zonashqiptare.co.nr

10Gazeta SHQIP - Ekonomi Empty Re: Gazeta SHQIP - Ekonomi prej Fri Nov 11, 2011 8:52 am

DeViL

DeViL
Root Administrator
Root Administrator
Buxheti, diskutimet mbyllen më 5 dhjetor
2011-11-10


Kalendari

Duke nisur prej ditës së djeshme, axhenda e Parlamentit do të jetë e zënë vetëm për çështjen e projektbuxhetit të vitit 2012. Sipas kalanderit të miratuar dje nga komisionet e posaçme, diskutimi dhe miratimi final i projektit do të konkludojnë brenda datës 5 dhjetor, por nuk përjashtohet mundësia e një shtyrjeje të mundshme për shkak të debateve të zgjatura. Kujtojmë se vitin e kaluar u zhvilluan diskutime që zgjatën më shumë se 10 orë dhe ku u desh të miratohej projekti pas mesnate. Për t’i dhënë zgjidhje sa më të shpejt është menduar të zhvillohet një seancë plenare të premten e javës së kaluar, më datë 25, e cila nis paradite në orën 10:00, e cila mund të zgjasë deri në orët e para të ditës së shtunë për shkak se do të debatohet në parim. Deputetët e Komisionit të Ekonomisë ranë dakord që të thërrasin për në seancë dëgjimore shefat e departamenteve kryesore të Ministrisë së Financave, rreth të ardhurave, shpenzimeve dhe borxhit, sikurse kërkuan që i pranishëm të ishte dhe ministri i Rrugëve, Olldashi, si dhe të tjera institucione. Afati për miratimin final të buxhetit është rishikuar disa herë, për shkak të vonesës të shkaktuar nga vetë Kryeministri Berisha.


_________________
ZonaShqiptareGazeta SHQIP - Ekonomi Rev210
http://zonashqiptare.co.nr

Sponsored content


Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi


Copyright © ZonaShqiptare.co.nr 2012. All right reserved. Powered by ADA Network Group


Free forum | © PunBB | Forum mbështetës | Kontakto | Report an abuse | Latest discussions